Haberler

Cebe: Akhisar benim yuvam

Ahmet Cebe ATYD iftarında Türkiye Süper Lig ekiplerinden Akhisar Belediyesi sol kanat oyuncusu Ahmet Cebe ile ATYD iftarında futbol sohbeti.

Alçak gönüllü tavırları, ailesine düşkünlüğü ile bilinen Ahmet Cebe ile Almanya`nın Duisburg kentinde Avrupa Tokatlılar Yardımlaşma Derneği`nin iftarında Murat Pehlivan Süper Lig üzerine söyleşti.

Kısıtlı olanaklarıyla süper ligde mücadele eden Akhisar Belediyesi`ni tebrik ediyorum Ahmet kısaca ligin bir analizini yapar mısın?

Ahmet Cebe: Süper lig, şampiyonluk yarışında, Avrupa kupaları için mücadele eden ekiplerin inanılmaz mücadelesine sahne oldu. Biz de gösterdiğimiz kısıtlı ama karakterli futbolcu arkadaşlarımız ile birlikte haddimizi bilerek oynayıp, ligde tutunmaya devam ediyoruz.

Şampiyonluğa oynayan üç ekipten olan Fenerbahçe`den altı puan alarak, özellikle son haftalarda İstanbul`dan üç puanla dönerek Fenerbahçe`ye şampiyonluk yarışında darbe vurdunuz.  Şampiyonluk Akhisar`dan mı geçti?

Cebe: Tabi ki deplasmanda büyük bir takımları yenmek çok zor. Daha önce üç büyüklerden galibiyet alamamıştık. İstanbul`daki maçta biraz da şansımız vardı. Manisa`da ki maçta daha rahat yenmiştik. Fenerbahçe adına üzüntülü olsa da uzun bir aradan sonra İstanbul`da Fenerbahçe`yi yenip tarihe geçmek bizim adımıza sevindirici oldu.

Murat Pehlivan (sol) Ahmet CebeHocalarınız değişiyor, Hamza Hamzaoğlu, Mustafa Reşit Akçay, Roberto Carlos gibi değişik ekol ve stillerde oynamış, oyun mantalitesi farklı olan hocalar, ama sistem değişmiyor, bunun sırrı ne?

Cebe:  Evet, gelen hocalar yıllardır beraber oynayan oyunculara göre var olan oyun sistemlerini kuruyorlar. Bizim ekibimiz gerçekten tam bir kolej takımı. Biz tecrübeli futbolcular olarak da birlikteliğin bozulmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Zaten yönetim de futbolcu transferlerinde, zamanında ve adaletli ödemeleriyle futbolcular arasında oluşabilecek sorunların baştan önüne geçiyor. Biz futbolcular da kafalarda sorun olmadan sadece işimiz olan futbolumuza odaklanıyoruz.

Biraz da senden ve geleceğinden bahsedelim. Her futbolcunun kalbinde bir takım olur. Sen hangi takım taraftarısın? Kaç yıldır Türkiye`desin? Bundan sonraki hedeflerin neler?

Cebe: Ben önceleri Galatasaray’laydım. Ama profesyonel oynayınca bu duygular zamanla köreliyor. Oynadığın ekmek yediğin takımın taraftarı oluyorsun. Ben de 3 yıldır oynadığım ve bir yıl daha sözleşmemin olduğu Akhisar`da inanılmaz mutluyum ve bu takımın taraftarıyım artık. Burası benim yuvam gibi. 14 yıldır profesyonel olarak futbol oynuyorum. 7 yıldır Türkiye`deyim. Artık 32 yaşındayım. Zaten hedeflerimin arasında bir kaç yıl daha oynayıp, futbolu burada bırakıp, Akhisar`da gerek menajer, gerekse antrenör olarak görev almak istiyorum.

Ahmet Cebe Duisburg Merkez Camisi`nde iftar sırasındaAlmanya`da yetişen Türk gençlerine tavsiyelerin neler olabilir. Bazı gençlerimiz Türkiye maceraları çok iyi geçmiyor Almanya`dan Türkiye`ye giderken nelere dikkat etmeli?

Cebe: Gençlerimiz özellikle takımların tatil günlerinde, mesela yaz döneminde kişisel antrenmanlarını aksatmasınlar, kendilerini zinde tutsunlar, takımlarına hazır gitsinler, futbol oyunu kısa bir dönem. Türk milleti olarak çalışmayı pek sevmiyoruz. Bu tabuyu yıksınlar. Türkiye transferlerinde çok dikkat etsinler.

Daha önceleri Almanya`dan gelen gençleri kabullenmeme gibi durumlar vardı. Bu konu Türkiye`de artık yok denecek kadar az. Lakin ödemeler konusunda sıkıntıların olduğu birçok kulüp var. Burada tercihler çok önemli menajerlerin oyunlarına gelmemeleri, belki az ama kazanabileceği paralarının, sürekli ödendiği takımlar tercih edilmeli. Her futbolcu Türkiye`de oynamak ister, korkmasınlar doğru tercihler ile denesinler ben pişman değilim Düsseldorf`ta iyi bir sezon geçirip, şampiyon olup, 2. Lige çıkmıştık. Beni bırakmak istemiyorlardı ama ben tercihimi Türkiye`den yana kullandım, tercihimden dolayı çok mutluyum.

Sana futbol yaşantında başarılar diliyoruz, söyleşi için teşekkürler ediyoruz.

Murat Pehlivan/Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu