Haberler

CDU`dan “Hayır!

Kısa bir süre önce, Kuzey Ren Vestfalya  Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu (HDF-NRW),  göçmenlerin çifte vatandaşlık hakları ve Alman vatandaşlığına geçişleriyle ilgili yapmış oldukları çalışmaların sonuç raporlarını, ve konuyla ilgili sorulardan oluşan bir formu, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Parlamentosu'nda, uyum bakanı ve bazı siyasi parti yetkililerine elden vermiş, aynı zamanda da tüm yerleşik siyasi partilere postalamıştı.

HDF- NRW Genel Başkanı Erdal Tekin yaptığı basın toplantısıyla siyasi partilerden gelen cevapları kamuoyuna açıkladı. Erdal Tekin, CDU, SPD, Birlik90/Yeşiller, Sol Parti ve Korsanlar'ın gönderilerine cevap veren partiler olduğunu belirtti.

Buna göre CDU (Hristiyan Demokratlar) kesinlikle çifte vatandaşlık taraftarı olmadıklarını belirtirken, diğer siyasi partiler Türkiye kökenli insanlara çifte vatandaşlığın verilmesini demokratik bir hak olarak değerlendirmiş ve bunun gerçekleşmesi için siyasi ve yasal düzenlemenin yapılmasına yönelik çalışmalar yapacaklarını belirtmişlerdir.

Erdal Tekin konuyla ilgili olarak "HDF-NRW Başkanı olarak, Almanya Başbakanı sayın Merkel´e sesleniyorum: Ülkeniz dışında Kıta Avrupası'ndaki birçok ülkenin iç sorunlarının çözümüne siyasi ve ekonomik katkı sunarken, Almanya´nın sosyo-ekonomik kalkınmasına 52 yıldır katkı sunan Türkiye kökenli insanların çifte vatandaşlık, yerel secimlerde oy kullanma sorununa neden siyasi bir çözüm ve irade koymuyorsunuz? Bunu yapacak güçte ve kudrette oldugunuzu biz ve tüm kamuoyu bilmektedir" sözleriyle tepkisini ifade etti.

Kurumsallaşmış Almanya demokrasisi bu ve benzeri birçok sorunu çözebilecek güce sahiptir diyen Tekin, tüm seçmenlerin 22 Eylül günü sandığa gitmelerini ve demokratik haklarını demokratik bir Almanya'nın geleceği için kullanmalarını gerektigini belirtti.

Muhabirce/ Köln

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu