Haberler

Böbrek sağlığına dikkat

Almanya'da her geçen gün böbrek hastalıkları artmakta. Son 10 yılda Almanya çapında dializ makinesine bağlanan hastaların sayısı iki kat artmış. 8000 binin üzerinde böbrek nakli bekleyen hasta olduğu göz önüne alınırsa, böbrek sağlığının önemi anlaşılabilir.

Zaman içınde hasar gören böbreklerin hastalar tarafından farkedilmesi ve önlem alinmasında geç kalındığında geri dönülmez sonuçlar ortaya çıkıyor. Bundan dolayı toplumun böbrek konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Geçen ay Essen Hastanesi Nefroloji Bölümü'nde, Elisabeth Krankenhaus,ve Volkshochschule Essen himayesinde düzenlenen böbrek sağlığı konusunda bilgilendirme gününde, katılımcılar uzmanlardan, hem konuyla ilgili bilgi aldı hem de, gereken tahlikleri yaptırıp böbreklerinin durumuyla ilgili bilgi sahibi oldular.

Uzmanlar ne diyor?

Böbrek sağlığı konusunda bilgisine başvurduğumuz, Essen Üniversitesi Kliniği, Nefroloji Bölümü Dahiliye Uzmanı Dr. med.Ebru Yıldız, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi. "Böbrekler vücudumuzda çok önemli organlarımız. Biz belli dönemlerde bilgilendirme toplantıları yaparak, vatandaşları konuyla ilgili bilgilendiriyoruz. Böbrek hastalıkları sinsice seyreden ve geç farkedildiğinde ağır sonuçları olan hastalıklar. Eğer vatandaşlarımız böyle bilgilendirme günlerine katılırlarsa, böbrekler konusunda bilinçlenip daha hassas davranırlar. Mesela bu tür bilgilendirme toplantılarında kendi kendilerine evde muayene yapabileceklerini öğreniyorlar. Bu şekilde herhangi bir sorunvarsa hemen bize geliyorlar bize gerekli incelemleri yapıyoruz, ve erken müdahale ederek olabilecek hasarlarin önüne geçebiliyoruz."

Essen'deki Elisabeth Hastanesi Dializ Bölümü Başhekimi PD Dr.med. Anton E.Daul "Bilgilendirme günlerinde hastalara böbrek sağlığının önemi konusunda bilgi veriyoruz. Erken teşhis ile alınacak önlemleri tedavileri anlatıyoruz. Yapılan tahlilleri inceleyip üzerinde konuşuyoruz" derken, Essen Üniversitesi Nefroloji Bölümü Direktörü Prof.Dr.med. Andreas Kribben de "Bilgilendirme günleri bizim için önemli. Çoğu kişi böbrek hastası olduğunu bilmiyor, çünkü böbrekler ağrı ve sancı yapmadığında bu rahatsızlıkların farkına varmak zor. Bu yüzden bu tür bilgilendirme günlerinde vatandaşların kendilerini nasıl koruyabileceklerini, böbreklerinde sorun olup olmadığını nasıl anlayabileceklerini anlatıyoruz" diyerek bilgilendirme günlerine ve böbrek sağlığına dikkat çektiler.

Mustafa Güleç/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu