Haberler

Başbakan Davutoğlu başkonsolosluk binasını hizmete açtı


Dortmund`ta Avrupalı Türklerle buluşmak için bugün Almanya`ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu`nun yeni hizmet binasının açılışını yaptı.

2012 yılında satın alınan tadilat ve dekorasyon çalışmaları bir süre önce tamamlanan dört katlı başkonsolosluk binasının açılış kurdelesini, yağmur dolayısıyla salon içinde Başbakanla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür, Düsseldorf Anakent Belediye Başkanı Thomas Geisel, Volkan Bozkır ve İsmet Yılmaz birlikte kesti.

Anadolu salonunda açılış

Tören dolayısıyla Essen, Münster, Köln başkonsolosları, siyasi parti temsilcileri Alman milletvekilleri, çok sayıda STK temsilcisi ve iş dünyasından tanınmış yüzler salondaydı. Ayrıca Düsseldorf Başkonsoluğu`nun yeni binasının satın alımında büyük çaba harcayan, şimdiki Eritre Büyükelçisi Fırat Sunel de Düsseldorf`taydı. Sunel, salonda kendisini karşılayan gazetecilerle bir süre sohbet de etti.

Başkonsolosluk binasının Anadolu  salonunda yapılan açılış töreninde ilk olarak Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür bir selamlama ve hoşgeldiniz konuşması yaptı.

 

T.C. Düsseldorf Bşkons. A. TemürDüsseldorf BB T. Geısel

Ardından Düsseldorf Anakent Belediye Başkanı Thomas Geisel merhaba-hoşgeldiniz diyerek başladığı konuşmasında, Düsseldorf Başkonsolosluğunu daha önce bir kaç kez ziyaret ettiğini ve KRV`de yaşayan Türklere yakışan bir bina olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti ve Düsseldorf`ta yabancı düşmanı unsurlara yer olmadığını vurgulayan bir konuşma yaptı. Ardından öngörülenden geç başlandığı için kurdele kesmeye kalamayan KRV Eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft`ın salondan ayrılmak zorunda olduğunu belirterek, Kraft`ın selam ve tebriklerini iletti. Dışişleri Bakanı M.Çavuşoğlu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu`nun kısa konuşmasından sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu kürsüye geldi ve bir konuşma yaptı.

Başbakan Davutoğlu`nun konuşmasından kısa bölümler

“Açılışlar güzeldir yeni başlangıçlardır. Ama bu açılışlar yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzereyse bu daha anlamlı. Almanya ile Türkiye arasında güçlü  ekonomik tarihi kültürel ilişkiler vardır, ama bu ilişkilerin en önemli yanı Almanya`da yaşayan 3,5 milyonu aşkın vatandaşlarımız. Bunların 1,5 milyon gibi önemli bir kısmı da KRV eyaletinde ve Düsseldorf`ta yaşamakta.”

Dünya`da temsilde 7.sıradayız

T.C. Başbakanı Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu

“Dışişleri bakanı olduğum dönemlerde en fazla önem verdiğim meselelerden birisi yurtdışındaki temsil binalarımizin en iyi şartlara  getirilmiş olmasıdır. Ülkeler, yurt dışındaki vatandaşlarına verdikleri hizmetler, sahip olduklari temsilciliklerinin fiziki ve hizmet kalitesi ile değerlendirilirler.

T.C. Devleti son dönemde gerçekleştirdigi büyük ekonomik atılımlar  ve bununla eş zamanlı olarak ortaya konan aktif dış  politikayla dünyada büyük bir genişleme yaşadı. Yurtdışında temsilcilik sayımız 166 dan 228`e çıkarıldı ve dünyada en fazla temsil edilen 7. ülke konumuna geldik.”

Temsilde öncelikli ülke Almanya

“Temsil kalitesi anlamında en öncelikli ülke doğal olarak Almanya oldu. Bir kaç sene önce Berlin Büyükelçiliğimizi açtığımızda örnek bir temsilciliği hizmete sokmanın gururunu yaşadık.

Berlin Büyükelçiliğimiz dışinda diğer temsilciliklerimiz ve başkonsolosluklarımızdan 3 şey istemistim: Fiziki mekanlarin güzelleşmesi,  vatandaslarla iliskide yeni bir zihniyet ve doğrudan ilişki  her sorunuyla yakından ilgilenme, üçüncü olarak da hizmet sürelerinin kısaltılması, en aza indirgenmesi yani teknolojiden yoğun olarak faydalanma.”

KRV`de  4 başkonsolosluk

“Düsseldorf binamızdan sonra Hamburg ve Stuttgart binaları da tadilattan sonra hizmete girecek. Mainz`daki yeni binada iki ay içinde inşaat çalışmaları başlıyor. Nürnberg, Köln, ve Münster`de arsa satın aldık. Frankfurtta yeni bina kiraladık.

Şu an Almanya`da çalışmalarımız bu çerçeveden baktığımızda yoğun olarak yürütülüyor. KRV`de 4 başkonsolosluk var ve Düsseldorf Başkonsolosluğu 280 bin vatandaşımıza hizmet veren en yoğun konsolsoluklardan biri. Bu mekanin ülkemizin gücüne uygun bir sekilde düzenleme yapan arkadaşları tebrik ediyorum …”

En büyük tehlike yabancı düşmanlığı

“Düsseldorf  Büyükşehir Belediye Başkani Geissel`e de gösterdiği kolaylıklardan dolayı ülkem adına vatandaslarım adına çok teşekkür ediyorum. Düsseldorf Almanya gibi çok kültürlü bir şehir. Geissel`in konuşmasını takdirle dinledim. Yabancı düşmanlığına karşı vurguladığı  hususlar bizim için teminat mahiyetindedir.

Çünkü Avrupa kıtamızdak en büyük ortak tehlike yabancı düşmanlığıdır. En büyük tehlike dinsel mezhebi ya da etnik olarak ötekileştirme çabalarıdır.  Avrupa`da bu anlamda ayakta tutmamız gereken, temel deger insan onuru ve herkesin dini kültürel mezhebini inancını  yasayabileceği ortamı sağlamaktır.”

Türkler artık önemli eknomik güç oldu

Eritre Büyükelçisi Frat Sunel de törendeydi“Artık vatandaşlarımız burada kalıcı bir çoğu da Alman vatandasi olarak kökleştiler. 3.ve  4. nesille iki kimligi bir arada buluşturan bir niteliğe kavuştular. Bugün almanya`da sadece işçi olarak değil işveren olarak çok ciddi bir güce sahip oldular.  45 milyarlık ciro 400 bin kişinin istihdam edildiği işyerleriyle ekonomiye büyük katkısı olan ciddi bir güç oldular. Bu anlamda bu mevcudiyete hizmet içiin mekanlarimizi güclendireceğiz, hizmetlerimizi etkinlestirecegiz, vatandaşlarımıza yakın aynı zamanda da Alman yetkililerle tam bir işbirliği için ilişkilerimizi geliştirecegiz.”

Asimilasyona uygun değil

“Her zaman vurguluyoruz. Türk milleti kendi kimliğini korumaya özen gösterir, ama nereye giderse gitsin en kısa zamanda da intibak eder. Bu anlamda katılım ve entegrasyon anlayışımız asimilasyon benzeri yaklaşımlara izin vermez. Ancak kültürel varlığımızı korumumız  entegrasyona bir engel teskil etmez. Aksine avrupa kıtasını  zenginlestiren Düsseldorf`un coğulculuğuna katkı yapan bir unsur olur.

Konuşmasının sonunda seçimlere de değinen Davutoğlu, 8-31 mayıs tarihleri arasında bu güzel bina da oy kullanmayı ihmal etmeyin, diyerek salondakilerden oy kullanmalarını istedi.

Başbakan Davutoğlu daha sonra Dortmund`ta vatandaşlarla buluşmak üzere Düsseldorf`tan ayrıldı.

Hülya Sancak/ Düsseldorf

 

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu