Haberler

“Arkadaş için çiğ tavuk bile yenir”

Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu, Almanya`nın Düsseldorf kentinde, KRV Eyalet Meclisi Başkanı Carina Gödecke`nin davetlisi olarak “Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti kentleri ile Türkiye`den kardeş şehirler” kapsamında bir  ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete Türkiye`den Milletvekilleri Ҫiğdem Münevver Ökten (Ak Parti-Mersin), Mehmet Erdoğan (Muğla MHP) ve CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu katılırken, heyete T.C. Köln, Essen, Düsseldorf ve Münster başkonsolosları eşlik etti.

KRV Eyalet Meclisi`nde ise Meclis Başkan Yardımcısı Oliver Keymis, NRW- Avrupa Bakanı Dr. Angelica Schwall-Düren (SPD), TAM Yönetim Kurulu Başkanı Wolfram Kuschke, Hacı- Halil Uslucan, pek çok milletvekili, bürokrat, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları hazır bulunurken, davetliler arasında da pek çok Türk siyasetçi, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve bürokratlar da vardı.

Türkiye Araştırmalar Merkezi ve Mercator Vakfı`nın desteğiyle gerçekleşen “Parlamenterler Buluşması”nda açılış konuşmasını KRV Eyalet Parlamentosu Başkanı ve NRW Türkiye Parlamenterler Grubu Başkanı Carina Gödecke yaptı.

Gödecke, Türkçe başladı, Türkçe bitirdi

“Arkadaş için çiğ tavuk bile yenir” sözleriyle konuşmasına başlayan ve konukları selamlayan Gödecke, insanlarla şehirler arasında köprüler kurulması, sosyal kültürel ve ekonomik bağların güçlendirilmesinde kardeş şehir ilişkilerine vurgu yaptı. Dostlukların geliştirilmesi ve korunması  bağlamında bu tür ikili ilişkilerin önyargıları kırmak, ve yabancı kültürlere karşı endişeleri ortadan kaldırmak için önemli olduğunu söyleyen Carina Gödecke, toplumda giderek artan, yabancı düşmanlığı, Yahudi ve İslam düşmanlığına dikkat çekti.  Gödecke, son aylarda sık gündeme gelen Pegida gösterilerinin de bu korkulardan ve düşmanlıklardan beslendiğine dikkat çekerek bunların ortadan kaldırılması için ikili ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Davetine katılan milletvekillerine teşekkür den Carina Gödecke bu buluşmaların ve projelerin arkası gelecek dedi ve Türkçe olarak “kolay gelsin” diyerek sözlerini bitirdi. Sunumunu WDR`den Erkan Arıkan`ın yaptığı toplantının konuşma aralarında Ozan Giray Uygur ve Ulaş Özağaç, saz ve gitarlarıyla konuşma aralarında kısa müzikal dinlendirmeler yaptılar.

“Gelin tanış olalım”

Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mersin Milletvekili Ҫiğdem Münevver Ökten`de konuşmasında Türk Alman ilişkilerinin tarihine değinerek, ikili ilişkilerin eskiye dayandığını belirtti ve “Paylasımlarımız hepimizi zenginlestirecetir. Karşılılı dostlukların artmasıyla birbirimizi daha iyi tanıyacağız. Medya kamuoyu olusumunda büyük rol oynamakta, ancak medyada çıkan her haberin gerçeği yansıtmadığınıda biliyoruz. İşte bu tür ikili ilişklerle medya yoluyla oluşancak bir takım yanlış anlamaların da önüne geçilebilir” dedi. Öktem Türkiye Almanya arasındaki vize engeline de değinerek vizenin kaldırılmasının kardeş şehir çalışmalarını daha da güçlendireceğini ifade etti. Kardeş şehir ilişkilerinin güçlendirilmesi ile kentler arası kültürel sportif, ekonomik ilişkilerin daha da artacağını belirten Öktem, “Yunus Emre`nin  dediği gibi `gelin tanış olalım işi kolay kılalım` birlikte yaşamak çalışmak, birbirinin kültürünü öğrenmek tanımak önemlidir temelinde iki toplumun birbirini anlaması yatar kent kardeşliklerinden dünya kardeşliğine ulaşmak mümkündür bu düşüncelerle tüm katılımcıları selamlıyoruz ve katkısı olan herkese heyet olarak teşekkür ediyoruz, vielen dank” diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ardından Münster Üniversitesinden siyasetbilimci Prof. Dr. Wichard Woyke ve Dr. Kai Pfundheller kardeş şehir ilişkilerinin anlamı üzerine bir sunum yaptılar. Tartışma bölümünde de Duisburg Ekonomi Teşvik Topluluğu Müdürü Ralf Meurer, Türk Alman Gençlik Köprüsü Müdiresi Dr. Catharina Dufft, Alanya- Gladbeck Dostluk Grubu Başkanı Wolfgang Röken ve Avrupa Bölgeleri Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı Walter Leitermann Erkan Arıkan`ın soruları eşliğinde  KRV Eyaleti şehirleri  ve Türkiye`den kardeş şehir çalışmaları hakkında görüşlerini/deneyimlerini paylaştılar.


 

 

 

Toplantının yemekle sonlanan son bölümünde Türkiye heyeti ve KRV Parlamento Başkanı kardeş şehir standlarını ziyaret ederek bilgi aldılar.

Hülya Sancak/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu