Haberler

Alzheimera dikkat

Halk arasında "bunama" olarak bilinen Alzheimer hastalığı hakkında Almanya'nın Moers kentindeki St.Josef Hastanesi'nde hasta yakınlarına ve vatandaşlara, bilgi verilirken bir de (Vergiss mein nicht) isimli bir Film gösterildi.

Adını, Alman doktor Alois Alzheimer'dan alan hastalık, bellekte, öğrenme, konuşma, gibi merkezlerde etkili olan ve günlük yaşamı sürdürme yetilerinde kademeli olarak davranışlarda değişikliklere yol açan, bir beyin hastalığıdır.

Alzheimer hastalığının erken fark edilmesi birçok bakımdan yararlıdır. Uzmanlar, kendinizde veya bir yakınınızda, günlük yaşam işlevlerini etkileyecek düzeyde bellek kaybı, karar vermede güçlük çekme, pratik düşünme becerisinde güçlük çekme, basit kelimeleri bulmada güçlük çekme, zaman ve mekanları karıştırma, sık kullanılan eşyaları yanlış yere koyma, ruh hali veya davranışlarda değişiklik gösterme, kişilik bozuklukları gösterme, günlük yaşam işlevlerini yerine getirmede zorluk çekme, belirtilerinden bir veya birkaçını fark ettiğinizde, zaman geçirmeden bir nöroloğa, psikiyatriste veya ev doktoruna başvurulmasını tavsiye ediyor

Belgesel: Vergiss mein nicht
Toplantı da aile ve çocuklar arasındaki bağların anlatıldığı Vergiss mein nicht belgeseli de gösterildi. Film, Demenz hastası bir kadının oğlu olan David Sieveking tarafından çekilmiş. Sieveking, annesinin demenz hastası olduğunu öğrendikten sonra onun hayatını yaşadığı zorlukları, ailenin yaşadığı zorlukları belgesel haline getirmiş.

St.Josef Hastanesi psikiyatri bölümünden Uzman Hemşire Bettina Schilling, "Günümüzde vatandaşlar hala hastalık hakkında konuşmaktan kaçınıyorlar. Amacımız daha çok insana ulaşabilmek ve onları bilgilendirebilmek. Biz hasta yakınları için de seminerler düzenliyoruz. 2014 yılıeylül ayında Rheinberg'te daha geniş çaplı bir etkinlik düzenleyeceğiz" diyerek vatandaşları bilgilendirme toplantılarına katılmaya davet etti.

Mustafa Güleç/ Moers
 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu