Haberler

“Almanyam geliyor”

Gelsenkirchen Eltern für Eltern veli derneği, Türkische Akademiker Deutschlands (TAD) ve Gelsenkirchen Belediyesi tarafından, kültürel etkinlik salonu „die flora“ da düzenlenen „Yarım Asır Almanya- Multi Kulti Haberler belgeselinin gösterimi sonrasında yapılan söyleşide duygu dolu anlar yaşandı.

Alman medyasında Türkiyeliler

Yapım ve ve yönetmenliğini Semra Güzel Korver'in üstlendiği belgeselde, genel olarak  Alman medyasında Türkiyeli göçmenlerin yeralış biçimleri, Radyo Multikulti gibi Türkçe yayın yapan radyoların etkileri, İslamofobi , medya ve entegraston konuları işleniyor. Belgesel, Alman ve Türk seyirciler tarafından ilgiyle izlendi.

Belgesel gösteriminin ardından,Semra Güzel Korver ile de bir söyleşi yapıldı. TRT'nin pek çok kanalında gösterilen belgesel, reyting sıralamasında da oldukça iyi bir yer edindi.

TAD yönetiminden Melek Topaloğlu'nun yaptığı söyleşide davetliler, Türkiye'den Almanya'ya bakış konusuna  hayli ilgi gösterdi. Yabancı bir ülkede yaşamak ve oraya uyum sağlayabilmek için dilin öğrenilmesi gerektiğini belirten yönetmen Semra Güzel Korver, Almanya'daki Türkler ve uyum konusuna farklı bakış açıları olduğunu, yabancı bir ülkede yaşamanın ve oraya uyum sağlamanın kolay olmadığıni ifade etti.

Entegrasyon yerine katılım ve etkileşim

Filmde kendilerini bulan seyirciler entegrasyonun tek taraflı bir olay olmadığını, uyum entegrasyon yerine karşılıklı katılım ve etkileşim kavramlarını tercih ettiklerini belirttiler. İzleyicilerden bazıları „Biz zaten biliyoruz bunları, ancak Almanlar da görsün ve bilsin istiyoruz" diyerek belgeseli  Alman kanallarında da görmek istediklerini ifade ettiler.

Korver TRT olarak,  ZDF gibi Alman kanallarıyla görüştüklerini ancak olumlu yanıt alamadıklarını belirtti. Bu tür önemli projelerin Alman medyasında daha cok yer alması gerektiğini vurgulayan Semra Güzel Korver, "Benim göçmen hikayem yok ama kendimi Almanya'da iyi hisediyorum, Almanyam geliyor ara sıra ve Almanya'yı özlüyorum“ sözleriyle karşı olan duygularını dile getirdi.

Muhabirce/ Gelsenkirchen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu