Haberler

Alişan Hızlı`ya son veda

Solingen'de defnedildi-

Almanya Alevi İslam Birliği (AAİB) Başkanı Alişan Hızlı'nın cenazesi Solingen Wald Eyüp Sultan Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından, Solingen Müslüman mezarlığında topraga verildi.

Kendisine çok kısa bir süre önce mide kanseri teşhisi konan Alişan Hızlı, Giessen Üniversite Kliniği'nde tedavi gördü ancak hastalığı yenemedi. 1949 yılında Tunceli'nin Ovacık ilçesinde doğan Alişan Hızlı, 1967 yılından beri Almanya'da yaşıyordu. Bir dönem Cem Vakfı yönetim kurulunda da yer alan Hızlı 2009 yılında Almanya Alevi İslam Birliği'ni kurmuştu. Toplumlar arası diyalog için çalışmalar yapan Alişan Hızlı, evli ve iki çocuk babasıydı.

Cami de bizim cemevi de

"Cami de bizim cemevi de bizim, ramazan da bizim muharrem de bizim" diyerek, Alevi ve Sünni toplumları arasında her zaman birleştirici ve kaynaştırıcı rolünü üstlenen ve bu yolda çalışmalar, etkinlikler yapan Alişan Hızlı'nın her kesimden seveni vardı ve cenazesi oldukça kalabalıktı.

Siyaset ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanısıra çok sayıda vatandaşın katıldığı cenaze namazı, cuma namazının ardından kılındı. Aniden bastıran yağmurla karışık şiddetli doluya rağmen avluyu dolduranlar cenaze namazını kıldı. Hızlı'nın arzusu üzerine cenaze namazını Ditib Eyüp Sultan Camisi din Görevlisi Hasan Özkan kıldırdı, Dede Hüseyin Yıldız ise namazın ardından dua ettirdi.

Hızlı'nın cenaze törenine T.C Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, T.C.Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel, Konsolos Emrah Kurt,  CHP Yurtdışı  Örgütlenmeler Sorumlusu Ali Kılıç, bir takım temaslar için almanya'da bulunan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, pek çok sivil toplum kuruluşu temsilcisi, iş adamları ve toplumun tanınmıs simaları da hazır bulundu.

Muhabirce/ SOLINGEN

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu