Haberler

ALBARDER kermesi Soma için

Essen'de  faaliyet gösteren Bartınlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (ALBARDER) geleneksel kermesini bu yıl da zengin bir programla derneklerinin bahçesinde düzenledi.

Yiyecekler ve elişleri hazırlandı

Türkiye'deki Soma maden faciasından sonra Almanya'da düzenlenen tüm etkinlikler Soma'yı anma ve yardım etkinliklerine dönüştü. ALBARDER yetkilileri de bu yılkı kermes gelirini Soma'da hayatını kaybeden madencilerin ailelerine gönderme kararı aldı.

Dernek üyeleri ve duyarlı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kermeste, kadınların hazırladığı tatlılar, börekler ve mangalda hazırlanan ızgaraların yanısıra, el işi ve Bartın işi işlemeler satışa sunuldu.

Emekli madenciler maden techizatını tanıttı

Almanya'a gelip madende çalışmaya başlayan ve emekli olan ALBARDER Onursal Başkanı Ahmet Gökgöz  ile yönetim kurulu üyesi Mustafa Kaz, madenci kıyafetlerini giyerek maden işçilerinin kıyafetlerini ve techizatını tanıttı. Ahmet Gökgöz, Almanya'da madenlerde güvenliğe önem verildiğini, madencilerin hergün kullandıkları maskelerin kontrol edildiğini anlattı.

Gelir Soma'ya

Kermeste sanatçılar, Tekin Negüzel, Aydın Çimen ve Saim Çiftçi sanat müziği ve yöresel türkülerden örenkler seslendirirken, Mustafa Yılmaz'ın Soma şehitleri için hazırladığı şiir davetlileri duygulandırdı.

Kısa bir konuşma yapan ALBARDER Başkanı Yaşar Çil kermese destek veren herkese teşekkür ederek, kermesten elde edilecek gelirin Soma'da yakınlarını kaybeden madenci ailelerine gönderileceğini belirtti.

Muhabirce/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu