Haberler

3 Mayıs Türkçülük Günü kutlandı

Almanya'nın Düsseldorf kentinde,Türk Federasyon'a bağlı Düsseldorf  Ülkü Ocağı tarafından "Bayrak bir rüzgar bekliyor" sloganıyla bir yürüyüş düzenlendi.

Geçmişi 3 Mayıs 1945'e uzanan Türkçülük/Milliyetçilik günü, Düsseldorf'ta ilk defa kutlanırken, yürüyüşe 1000'in üzerinde katılım oldu.

Düsseldorf Ana Tren İstasyonu'nda toplanan kitle, Bielefeld Fatih Mehter Takımı'nın çaldığı marşlar eşliğinde ana caddeler üzerinden Düsseldorf'un önemli meydanlarından Burgplatz'a doğru yürüyüşe geçti.

 

 

 

Ne Mutlu Türküm Diyene

Ellerinde Türk, Alman, Azerbaycan, KKTC bayrakların taşıyan katılımcılar zaman zaman atılan sloganlarla ve mehteran eşliğinde Burgplatz'a geldiklerinde bir halka oluşturdular.  Burada Türk Federasyon Kuzey Ren Vestfalya II. Bölge Başkanı Ahmet Şahin, bir konuşma yaptı.

 

 

 

 

 

Şahin konuşmasında, Düsseldorf Ülkü Ocağı'na organizasyon için teşekkür ederken, bayrağını alıp çağrıya uyarak yürüyüşe katılanlara da teşekkür etti ve ilk defa düzenlenen bu organizasyonun devamının geleceğini ve Türkçülük gününü geleneksel hale getireceklerini ifade etti. Ahmet Şahin "Türk olmanın zorluğunu yaşadığımız bu gurbet ellerde, kendi değerlerimize sahip çıkma mücadelesi verirken kendi öz vatanında Türk olduğunu haykırmaktan korkar olduğumuz bu baskıcı zamana inat hep beraber  "Ne Mutlu Türküm Diyene" diyerek sesimizi duyuralım istiyorum" sözleriyle sözü, Düsseldorf Ülkü Ocağı Başkanı Gökhan Ata Benli'ye bıraktı.

 

 

 

Ata Benli katılanlara ve organizasyonada emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra hep birlikte Andımız'ı okuyalım dedi ve Andımız okunduktan sonra mehteranın çaldığı marşlar eşliğinde olaysız bir şekilde topluluk dağıldı.

 

 

 

 

 

 

Haberin Videosu

[[{“fid”:”2371″,”view_mode”:”default”,”fields”:{“format”:”default”},”type”:”media”,”attributes”:{“alt”:”Düsseldorf 3 Mayis Milliyetciler Günü HD”,”class”:”media-element file-default”}}]]

Haber ve Foto: Hülya Sancak/ Düsseldorf

Video:  Ahmet Elcivan

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu