Haberler

28 nisandan, Lanxess Arena`da doğum günü kutlamasına

Prof. Dr. Mehmet Görmez Köln`de Kutlu Doğum kutlamalarındaKutlu Doğum denilen olay, hayatımıza son yıllarda dahil edilen, gelenek olarak her yıl nisan ayında Hz. Muhammet'in doğum gününün kutlandığı bir hafta. ilk kez 1989 yılında uygulamaya girmiş. Öyle söyledi, kutlu doğum kutlamaları için Almanya'ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez. (Böylece uygulamanın Ak Parti hükümeti ile ilgisinin olmadığını da belirtelim, ancak Ak Parti döneminde kutlamaların yoğunlaştığını da belirtelim.)

Kutlu Doğum kutlamaları vesilesiyle Almanya'ya gelen Prof.Dr. Mehmet Görmez, kutlama öncesi kutlamanın yapılacağı Köln'deki Lanxess Arena'da Türkiye'den ve Almanya'dan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Prof. Dr. Görmez'e T.C. Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve DİTİB Genel Başkanı Prof.Dr. Nevzat Aşıkoğlu eşlik etti.

'Birlikte Yaşama Ahlakı Beyannamesi'Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez

Prof. Görmez, öncelikle Kutlu Doğum haftası kutlanması ile ilgili geniş bir açıklama yaptı. Bu yıl seçilen temanın "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" olduğunu belirten Görmez, dünya barışı hoşgörü ve farklı kültürlerin birlikte yaşama konuları üzerine mesajlar verdi.

"İslam Peygamberinin rahmet mesajlarından hareketle kutlu dogum haftasından sonra  'Birlikte Yaşama Ahlakı Beyannamesi' başlığı altında bilim adamlarıyla birlikte yapacağımız toplantılar sonrasında belirlediğimiz kriterleri bütün dünya dillerine tercüme ederek, bu konuyu gündemde tutmaya çalışacağız" diyen Görmez, kendisinin İslam dünyasını temsilen Birleşmiş Milletler'in daveti üzerine 21 nisanda, konuyu orada gündeme taşıyacağını, Birlikte Yaşama Ahlakı ve Hukuku bunun kriterleri üzerinde yeniden düşünerek varılan neticeleri insanlıkla paylaşmanın yollarını arayacağını belirtti.

İslami terör denmemeli

Kutlu Doğum Kutlamaları Köln

İslamofobi ve islamcı terör örgütleri konularına da değinen, Prof. Görmez, bu örgütlerin bulundukları coğrafya'da bir tepki olarak ortaya çıktıklarını ve hiçbir dinin kabul edemeyeceği bu tür örgütlerin işledikleri cinayetlerin hesabının da Avrupa'da Amerika'da yaşayan Müslümanlardan sorulamayacağını belirtti.

"Medyada tüm dünyada kötü ve kötülüğün haber değeri iyi ve iyiliğin haber değerinden daha fazla bunu sorgulamak gerekiyor" diyen Diyanet İşleri Başkanı, İslam'ın medyada işleniş biçimine dikkat çekti.

Sakin ve yumuşak uslup

Kutlu Doğum Kutlamaları KölnDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'i ilk kez yakından görüyorum ve dinliyorum. Prof. Görmez, genelde siyasiler ve STK'larla muhatap olurken alıştığımız, stresli, bağıran çağıran, çoğunlukla sinir bozan geren bir tonlamadan, tavırdan uzak; son derece sakin, yumuşak bir uslupla konuşuyor. Ayrıca da oldukça mikrofonik bir sesi var. Basın toplantısı boyunca, hatta akşamki konser için hazırlık yapan orkestranın gürültüsü beni gererken bile, bir kez bile sinirlenmedi sesini yükseltmedi, tarzını bozmadı, stres yapmadı, kimseyi uyarmadı. Diyanet işleri başkanı olunca böyle oluyor sanırım, ülkeleri diyanet işleri başkanları mı yönetse?

Kutlu doğum haftasına eleştiriler

Kutlu Doğum Kutlamaları KölnHer yıl nisan ayında kutlu doğum haftası kutlanmaya başlandı. Oldukça eleştiri ve tartışma konusu edilen bir olay kutlu doğum etkinlikleri. Çesitli eleştiriler arasında, hicri miladi takvim konusu gündeme geliyor; her sene peygamberin doğumu mevlid kandiliyle anılırken bir kaç ay sonra tekrar doğum günü kutlaması kafa karıştırıyor,  İslam'da doğum günü kutlaması olmaması, Hristiyanlığa yaklaştırma, dini reforme etme çabası olduğu, 23 Nisan'a alternatif olduğu gibi iddialar yer alıyor… Benim sıcak bakmadığım, son yıllarda statlarda ve benzer büyük salonlarda peygamberin doğum gününün kutlanması, bir hafta boyunca. Doğum günleri bir hafta boyunca kutlanmaz.

Almanya'da da büyük konserlerin toplantıların yapıldığı Lanxess Arena'da doğum günü kutlaması da, bana gerçekten garip geldi, ne için böyle bir kutlama yapılıyor? Hrsitiyan alemi Hz.İsa'nın doğum gününü böyle mi kutluyor? Yahudileri bilemiyorum… Yanıtlar Prof. Dr. Mehmet Görmez'den geliyor…

Selçuklulardan itibaren kutlanıyor

Karslıoğlu, Görmez ve Aşıkoğlu Kutlu Doğum Kutlamalarında Köln`deNitekim bir muhabir, peygamberin doğum gününün neden nisan ayında kutlandığını (yukarıda saydığım eleştirileri de soruya dahil ederek) sordu. Prof.Dr. Mehmet Görmez, soruyu sakin ve yumuşak bir ses tonuyla uzun bir açıklamayla yanıtladı. Yantıtı bölümleyerek akatarıyorum: "Öncelikle peygamberimizin doğum günü, mevlit kandili, peygamberin, dinin belirledigi bir gün değil, bu daha sonra Müslümanların başlattıkları çok güzel bir gelenek. Bizim tarihimizde de Anadolu Selçuklularından itibaren, tarih boyunca biz sevgili peygamberimizin doğum gününü kutlayagelmişiz.

Gelenekselleştirmek için miladi takvimde sabitlendi

"Ama bu kutlamalarımız anma çerçevesinde gerçekleşmiş. 1989 yılında ki ben de o zamanlar Ankara İlahiyat'ta asistandım, bu ilk toplantılarda bir zabıt katibi olarak ben de bulundum. -O zaman- Diyanet İşleri Başkanlığı anmaktan anlamaya dönüştürmek, bunu daha güçlü bir gelenek haline getirmek, peygamberimizin bu çağa dönük mesajını bu çağın insanlarının anlayabileceği bir geleneğe dönüştürmek için miladi takvime döndü. Çünkü eğer sabitlemezseniz gelenek oluşturamazsınız."

28 nisan bildirisinin ana konusu

"Bu Türkiye'de tüm İslam coğrafyasında kabul gördü Moskova'da, Urfa'da, Saraybosna'da kutlu dogum haftası var yani bütün dünya müslümanları arasında kabul gördü. Ama üzülerek belirteyim, sizin belirttiğiniz endişelerden dolayı bu hafta, askeri bildirelere 28 nisan bildirisine  konu oldu, bir siyasi partinin kapatılması konusunda hukuk metinleri arasina girdi, bazıları dini endişelerle yani neden hicri takvim değil de miladi takvime dönüldü diye elestirdi ama, toplumun benimsediği bir gelenek haline gelmiştir. "

23 nisanı gölgelemek için değil

Kesinlikle 23 nisanı gölgelemek için ifade edilmiş olamaz diyen Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Görmez, "Cumhuriyet tarihinin ilk yillarında mevlit kandili ile hakimiyeti milli bayramı birlikte tatil olarak ilan edilmistir. Bizatihi cumhuriyetin kuruluşu veladeti nevebiye peygamberin doğumu aynı gün tatil ve bayram olarak ilan edilmistir. Dolayısıyla  İnsanlığın özgürlük ve adalet peygamberi Muhammed Mustafa'nın dünyaya gelişi ile Türkiye'nin kurtuluş savaşı tarihi arasında sadece müspet bir ilişki kurulabilir; biri diğerini gölgelemez. Buna rağmen bu tür endişeler empati kurularak dikkate alınmış ve son 7-8 yıldır bu hafta 20 nisanda bitecek gibi 20 nisanın önüne alınmıştır" sözleriyle kutlu doğum haftası ile ilgili eleştirileri yanıtladı.

Christian Wulff Kutlu Doğum kutlamasındaChristian Wulff Kutlu Doğum kutlamasında Mehmet Görmez ileBasın toplantısından sonra Lanxess Arena'da Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un da katıldığı kutlama programında ezan okuma ve konuşmaların ardından Maher Zain konseriyle program sona erdi. Programda Islamofobi, Pegida yürüyüşlerine dikkat çeken ve birlikte yaşama vurgusu yapan Christian Wulff'a bir çini tablo hediye edildi.

Haber-Yorum: Hülya Sancak/ Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu