Gurbette Bir ÖmürHaberler

DİTİB camilerinde “Ahde Vefa” programları düzenlendi

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camiler kuruluş yıl dönümü münasebetiyle “Ahde Vefa” programı düzenledi.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Leverkusen şehrinde DİTİB Mimar Sinan, Bavyera Eyaleti Nürnberg DİTİB Eyüp Sultan ve Röthenbach DİTİB İmam-ı Azam, Rheinland-Pfalz Eyaleti Germersheim DİTİB Mareşal Fevzi Çakmak ve Neustadt An Der Weinstrasse DİTİB Fatih ile Aşağı Saksonya Eyaleti Garbsen şehrinde DİTİB Kocatepe camilerinde “Ahde Vefa” adı altında düzenlenen programlar, cami cemaati, çevre camilerin dernek yöneticileri ile din görevlilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

DİTİB camilerinde “Ahde Vefa” programları- Neustadt
DİTİB camilerinde “Ahde Vefa” programları- Neustadt

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan “Ahde Vefa” programlarında kuruluş yıldönümünde camilerin imar ve inşasında emeği geçen birinci nesil büyüklere teşekkür edildi. Vefat eden büyükler de rahmetle anıldı ve hatim duası okundu.

DİTİB camilerinde “Ahde Vefa” programları- Garbsen
DİTİB camilerinde “Ahde Vefa” programları- Garbsen

Nürnberg DİTİB Eyüp Sultan Camii’de “Ahde Vefa” programına katılan Nürnberg DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fuat Gökçebay, “Avrupa’daki camiler Müslümanlara, Peygamber Efendimiz zamanında yapılan Mescid-i Nebevi gibi hizmet ediyor” dedi.

AHDE VEFA PROGRAMLARI GELENEK HALİNE GELİYOR

İslam Dini’nin ahde vefaya çok büyük önem verdiğini söyleyen Gökçebay, “Camilerin kurulmasına vesile olan ilk nesilin çektiği sıkıntılar bir kitap haline getirilerek genç nesle aktarılmalıdır. Ayrıca ahde vefa programlarının gelenek haline gelmesini de önemsiyorum. Bu vesile ile camilerimizin yapımında emeği geçen ebediyete göç etmiş büyüklerimizi rahmetle anıyorum, hayatta olanlara sağlıklı ve bereketli ömürler diliyorum” diye konuştu.

DİTİB camilerinde “Ahde Vefa” programları- Germersheim
DİTİB camilerinde “Ahde Vefa” programları- Germersheim

Nürnberg DİTİB Eyüp Sultan Camisi dernek başkanı Hasan Aslan da, “Camimizi imar ve inşa eden geçmişlerimizi unutmamalıyız. Onların gayretlerini genç nesle anlatmak için çaba sarf ediyoruz. Bu manada ahde vefa programlarını gelecekte de devam ettireceğiz” diye konuştu.

EMANETİNİZ EMANETİMİZDİR

DİTİB camilerinde “Ahde Vefa” programları- Leverkusen
DİTİB camilerinde “Ahde Vefa” programları- Leverkusen

Leverkusen DİTİB Mimar Sinan Camisi dernek başkanı Abdullah Ateş de, camilerin hayat bulmasında emeği geçen büyüklere ‘Emanetiniz Emanetimizdir’ sloganıyla kuşaktan kuşağa bu değerli hayır yarışını sürdüreceklerini ve her daim onların tecrübelerinden faydalanacaklarını dile getirdi.

Programda bölge din görevlileri Kuran ziyafeti verdi. Cami öğrencilerinin seslendirdiği ilahiler, kasideler ve şiir dinletisi programa renk kattı. Camilerin yapımında emeği geçen birinci nesil büyüklerin fotoğraflarıyla derlenen “Geçmişten Bugüne“ sinevizyon gösterimi ve camileriyle ilgili anıları hem kendilerini hem de programa katılanları duygulandırdı. “Ahde Vefa” programları plaket takdiminin ardından yapılan dua ve aile fotoğrafının alınmasıyla sona erdi. Muhabirce/DİTİB Basın Ercüment Aydın- KÖLN

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Başa dön tuşu