HaberlerToplum

Baden-Württemberg eyaletinde “Müslüman Manevi Rehberlik Eğitim Semineri”

Baden-Württemberg DİTİB Eyalet Birliği’ne bağlı 165 cami derneğinin dini danışma kurulu başkanları, eyalet bölge birliği başkanları, bölge koordinatör dernek başkanları ve bölge koordinatör din görevlileri eyalette hayata geçirilecek “Müslüman Manevi Rehberlik Eğitim Semineri” için bir araya geldi.

DİTİB Genel Başkan Yardımcısı ve Baden-Württemberg Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş, İslam din dersi ve Müslümanlara manevi rehberlik alanında eyalette ilgili bakanlıklarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.
EYALET İLE UYUMLU HAREKET EDİLECEK

Baden-Württemberg eyaletinde "Müslüman Manevi Rehberlik Eğitim Semineri"
Baden-Württemberg eyaletinde “Müslüman Manevi Rehberlik Eğitim Semineri”

Baden-Württemberg eyaletinde İslam din dersinin vakıf modeli ve buna destek veren Müslümanların çok az bir kısmını temsil eden cami dernekleri tarafından desteklendiğini Müslümanların çoğunluğunu oluşturan DİTİB ve diğer İslam dini cemaatlerinin dışarıda kaldığına vurgu yapan Altuntaş,

Baden-Württemberg DİTİB İslam dini cemaatleri olarak 2013 yılında yaptıkları dini cemaat ve kamu tüzel kişiliği başvurularını yenileyeceklerini ve bu alanda eyalet hükümeti ile uyum içerisinde hareket etmek istediklerini, bunun için de gerekli hazırlıkları yaptıklarını ifade etti.

 DİTİB Baden-Württemberg Eyalet Müdürü Fatih Şahan, Müslüman Manevi Rehberlik Eğitimi alanında standardı yükselten DİTİB’in bugüne kadar olduğu gibi şimdide Almanya’da Müslümanlara kalıcı profesyonel hizmet vermek için büyük adımlar attığını belirtti.
MANEVİ REHBERLİK EĞİTİM MÜFREDATI

Baden-Württemberg eyaletinde "Müslüman Manevi Rehberlik Eğitim Semineri"
Baden-Württemberg eyaletinde “Müslüman Manevi Rehberlik Eğitim Semineri”

DİTİB, 2022 yılında federal düzeyde uluslararası ilahiyat mezunu ve cemiyetlerde görevli 12 din görevlisinin aldığı manevi rehberlik eğitimini, 2024 yılında fahri görevlilere yönelik düzenleyecek.

Akademik düzeyde hazırlanan ve bir bilimsel danışma kurulu tarafından desteklenen Müslüman Manevi Rehberlik Eğitim müfredatı Almanya’da kendi alanında bir ilki oluşturmakta. DİTİB’in maddi destek verdiği Manevi Rehberlik Eğitimi’ne Baden ve Württemberg DİTİB bölge eyalet birlikleri de finansal katkı sunacak.
İlk etapta eyalette 15 kişinin Manevi Rehberlik Eğitimi alacağı program, 12 hafta sonu gerçekleştirilecek. Muhabirce/E.Aydın

İlgili yazılar

Başa dön tuşu