Haberler

Zonguldaklılardan sandık çağrısı

Almanya'da seçimlere çok az bir süre kala, milletvekili adayları yabancı kökenli seçmenleri harekete geçirmek için yoğun mesai harcıyor. Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD)'nin Gelsenkirchen Milletvekili Adayı Joachim Poß da Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği'ni ziyaret ederek seçim programı hakkında bilgi verdi.

Toplantıya Gelsenkirchen Belediye Başkanı Gabriele Preuß, Bölge Belediye Başkanı Detlev Preuß, Belediye Meclis Üyesi Manfred Leichtweiss, Uyum Meclisi Başkan Yardımcısı Nezahat Kılınç, Tercüman Ziya Karaadak, Bahri Akalın, ve dernek üyeleri katıldı. Açılış konuşması yapan Dernek başkanı Mehmet Karakulak hedeflerinin Zonguldaklıları ve bu bağlamda Türkleri oy kullanmaya teşvik etmek olduğunu belirtti.

1980 yılından itaberen aralıksız Gelsenkirchende Fedaral Milletvekili seçilen Joachim Poß (SPD) dernek görevlilerine davetleri için teşekkür etti. Bir madenci çocuğu olduğunu fakat babasının kendisini kesinlikle madende çalıştırmak istemediğini, okuttuğunu anlatan Poß,bir çok Alman babanın o dönemde bu şekilde düşündüğü için Almanya tarafından misafir işçilerin davet edildiğini belirtti. Türklerle de bu dönemde tanıştığını, Almanya'nın kalkınmasında büyük paylarının olduğunu ve artık Almanya'nın vazgeçilmez bir parçası olduklarını dile getirdi.

Çifte vatandaşlıği destekliyoruz

Parti programı hakkında bilgi veren Joachim Poß çifte vatandaşlığı destekleyen, opsiyon modelinin kaldırılması için çalışanın SPD olduğunu, geçmiş dönemde bunu yapmak istediklerini fakat Alman Eyaletler Meclisinden döndüğünü, çifte vatandaşlık ısrarları sebebi ile Hessen Eyaletinde seçim kaybettiklerini  anlattı. 

Belediye Başkanı Gabriele Preuß da SPD Gelsenkirchen  olarak yabancı kökenli vatandaşlarla iyi ilişkileri olduğunu,  onlara görev ve sorumluluk vererek sorunlara daha iyi eğilmek istediklerini belirterek, ekim ayında Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubunu hayata geçireceklerini söyledi. Preuß, bu çalışma grubuna her kesimden insanın katkı sağlayabileceğini  de sözlerine ekledi.  

Herkes sandığa

SPD Gelsenkirchen Fedaral Milletvekili adayı Joachim Poß, Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma derneğinden, doğrudan SPD için oy istemediklerini ancak, üyelerini ve çevrelerindeki kişileri  mutlaka oy atmaya yönlendirmelerini bunun kendilerini mutlu edeceğini belirtti. Poß sandıga gidenlerin zaten halkın partisini seçeceklerinden emin olduğunu ifade etti.

Gelsenkirchen Belediye Başkanı Gabriele Preuß, dernek yönetimi ile görüş alışverişinde bulunarak sorunlarını dinledi. Dernek çalışmalarına elindeki imkanlar çerçevesinde yardımcı olabileceğini belirten Preuß, herkese teşekkür etti. Dernek Başkanı Mehmet Karakulak'ta kendilerini dernekte görmekten mutlu olduklarını Zonguldaklıların da mutlaka seçime gitmeleri gerektiğini söyledi.  

Aydın Kılınç/ Gelsenkirchen

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu