Haberler

Yarım doktor candan, yarım hoca dinden eder

DİTİB Merkez Cami- Köln/ EhrenfeldDİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, basın temsilcileriyle tanışmak, güncel faaliyetleri ve gündemdeki konular hakkında bilgi paylaşımında bulunmak üzere Türk ve Alman basın mensuplarıyla Köln`deki merkez camide kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıda DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu‘na Genel Başkan Yardımcısı Suat Okuyan, Genel Sekreter Dr. Bekir Alboğa eşlik etti. Konuşmasına kendisini tanıtarak baslayan DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, DİTİB`in çalışmaları ve faaliyet alanlarıyla ilgili bilgi verdi, güncel konularla ilgili muhabirlerin sorularını yanıtladı.


Hedef kitle Türkler ve Almanya`da yaşayan Müslümanlar

DİTİB’in hedef kitlesinin Almanya’da yaşayan Müslümanlar ve faaliyet alanının da Almanya olduğunu ifade eden DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, “Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği DİTİB, kuruluşundan buyana yaklaşık 30 yıldır hizmet vermektedir. Hedef kitlesi, ağırlıklı olarak Almanya`da yaşayan tüm Müslümanlardır” dedi.

 Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu,Üniversite ders programları zenginleştirilmeli

Barış ve kardeşliği sürekli vurgu yaptıklarını söyleyen Prof. Dr.  Aşıkoğlu “Bu güne kadar DİTİB camiası radikal hareketlere karışmamıştır. Çünkü biz sevgi ve merhameti önceleyen bir İslam eğitimi veriyoruz. Hutbelerimizde barış ve kardeşliği sürekli vurguluyoruz. Okullarda da düzenli bir İslam din eğitimi radikal tutumları engelleyecek ve barışa katkı sağlayacaktır. Üniversitelerde yürütülen İslam teolojisi ve öğretmenlik eğitimi, bugünkü haliyle çok yetersizdir. Programların zenginleştirilmesi gerekmektedir. Üniversiteler bu konuda işbirliğine açık olurlarsa biz, programların zenginleştirilmesi konusunda her türlü desteği vermeye hazırız” dedi

Şiddet ve terörün İslam ile bağdaştırılmasının kesinlikle mümkün olmayacağına vurgu yapan Prof. Dr. Aşıkoğlu, “Bu aybaşında, Fransa’da meydana gelen çirkin terör saldırısı bizleri de derinden üzmüştür. Bunu şiddetle kınıyoruz. Bu eylemin İslam ile bağdaştırılması kesinlikle mümkün değildir. İslam inancına göre hiçbir mümin bir başkasının canına kıyamaz. Bizim inancımız buna izin vermez ve bir insanın öldürülmesini bütün insanlığın ölümü olarak niteler” dedi.

İslam düşmanı saldırılarda bilgilendirme önemli

2009`dan bu yana İslam karşıtı hareketlerin ve saldırıların çoğaldığı  2015 yılınınsadece ilk ayında 7 saldırı yapıldığının belirtildiği toplantda Prof Dr. Aşıkoğlu, cemaatin İslam karşıtı saldırılara ve tahriklere karşı bilgilendirildiğini ifade etti. Cemaate hutbelerle vaazlarla İslam`ın hoşgörü dini olduğu sevgi dini olduğunun anlatıldığını ve sükunet çağrısı yapıldığını vurgulayan Aşıkoğlu “Yarım doktor candan, yarım hoca dinden eder” atasözüyle de karşılıklı bilgilendirmenin önemine değindi.

İslamın doğru öğretilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr Aşıkoğlu,  insanlar yarım yamalak  bilgilerle hareket ederlerse bu da yanlış sonuçlar doğurur bundan dolayı uzmanlar İslamı doğru öğretmeli, okullarda camilerde sokakalarda, basın yoluyla İslam`ın sevgi ve barış dini olduğu anlatılmalı sözleriyle sıkça, İslam`ın doğru anlatılması gerektiğini vurguladı.

İslam dininin reforma ihtiyacı yok

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu,Bazı çevrelerin İslamcı saldırılar sonrasında İslam dininin reforme edilmesini gündeme getirdiğini söyleyen ve Aşıkoğluna görüşlerini soran bir gazeteciye DİTİB Genel Başkanı buna gerek yok diye yanıt verdi.

Aşıkoğlu “Birtakım yanlış anlamalardan ve hareketlerden yola çıkarak sanki bunlar İslamın özüymüş gibi göstermek yanlış. Bugün gördüğümüz İslam adına yapılan bir takım yanlış hareketler İslamın doğru öğretilmemesinden ve bilinmemesinden kaynaklanıyor. O yüzden herhangi bir reformasyon yenileme yerine yani bir takım reform söylemlerinden öte İslam`ı doğru öğretmeliyiz” dedi.

Selefilere müsade etmiyoruz

Cemaate selefilerin karışıp karışmadığıyla ilgili bir soruya da Aşıkoğlu, “Selefi hareketinin Almanya genelindeki varlığı malum. Ama DİTİB camileri iyi durumda. Onlar gelip cemaatle namaz kılabilir ama bir etkinlik yapamaz, DİTİB cemaati oldukça bilinçli, din görevlilerimiz özel yetiştirilmiş insanlar, Selefiliğin ne olduğunu İslamdaki yerini esaslarını bilen insanlar. Camilere gelenlerin özelliğini bilemeyiz ama bilgimiz dahilinde olanlara müsade etmiyoruz” sözleriyle yanıt verdi.

Bitmeyen inşaat mahkemede

 Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu (sol) Dr. Bekir AlboğaCaminin yılan hikayesine dönen inşaatı ile ilgili soruları da yanıtlayan ve bu yıl sonunda biteceğini umduğunu belirten ama kesin bir şey söyleyemeyen Aşıkoğlu, “İnşaatla bazı yapım hataları nedeniyle ilgili iki mahkeme süreci devam etmektedir. Mahkemenin tayin ettiği bilirkişi raporunu ancak 2 yıl sonra verdiği için yapım çalışmalarımız kısmen durmuştur. Biz DİTİB olarak cami inşaatının bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Cami inşaatının bu şekilde kalması bizi ve bütün Müslümanları üzüyor. Ben, Müslümanlar ve Köln şehri adına bu yapının bir an önce tamamlanmasını diliyorum” diyerek inşaatın mahkeme sürecien takıldığını anlattı.

Hülya Sancak/ Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu