Haberler

Yalçın: Onlar iktidarın beslemeleri

Cumhurbaşkanlığı seçimleri çerçevesinde Türkiye`den milletvekilleri, adaylarına destek amaçlı Almanya`ya geliyor. Bu çerçevede, çatı adayı Prof. Dr Ekmeleddin İhsanoğlu`na destek için Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Prof.Dr. Semih Yalçın, Almanya`ya geldi temaslarına başladı. Duisburg`ta Merkez Cami`yi ziyaret eden ve cuma namazı kılan Semih Yalçın, vatandaşlarla da kısa kısa sohbetler etti.

Merkezi Frankfurt`ta bulunan Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol, 2. Bölge Başkanı Ahmet Şahin ve Erdoğan Aktaş`ın da eşlik ettiği Yalçın, Duisburg`taki Rheinhausen Türk Kültür Ocağı`nda bir konuşma yaptı. Ağırlıklı olarak cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu üzerine  ve oy kullanılması ile ilgili konuşan Prof. Semih Yalçın, ülkücüler arasında oy kayması ile ilgili sorulara da yanıt verdi.

Yönü siz belirleyeceksiniz

Prof. Semih Yalçın, milletin kendi geleceğini, kaderini tespit ederken gideceği yer sandıktır diyerek seçimlere dikkat çekti. 30 marttaki yerel seçimlerde MHP`nin oylarını artırdığını ifade eden Yalçın, “Meseleyi sadece sıradanbir parti yarışı gibi mütalaa etmek yanlıştır. Mesele artık, Türkiye nasıl bir yöne hareket edecek, AKP`nin cumhurbaşkanı adayının ifadesiyle `eski Türkiye`yi mi muhafaza edecek` yoksa, ne olduğunu bilmediğimiz bir yöne mi gidecek? Buna karar verecek olanlar sizlersiniz” şeklinde konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Prof.Dr. Semih Yalçın`ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

MHP`nin önerisi çatı adayı

“MHP kamuoyunu bilgilendirerek, ilk defa halkın seçeceği bir cumhurbaşkanının nasıl olması gerektiğini ortaya koymuştur. Çatı adaydan maksat partizanca siyasi faaliyetlerden arınmış olarak, hemen hemen bütün siyasi partilerin ortaklaşa tespit edeceği bir ismin cumhurbaşkanlığı makamına oturmasıdır. Anayasa`nın 104. maddesine göre cumhurbaşkalanları tarafsız olmak zorundadır. Dünyanın her yerindeki vatandaşlarımız, Türkiye`nin Cumhurbaşkanı`nın kendisini temsil etmesini ister” diyerek üzerinde uzlaşılan mümkünse siyaset dışından bir isim üzerinde durulduğunu dikkat çekti. Semih Yalçın MHP`nin eski siyasilerle, seçilmiş cumhurbaşkanlarıyla,  sivil toplum kuruluşlarıyla, siyasi partilerle konuşularak bir uzlaşmaya gidildiğini ifade etti ve Ekmeledddin İhsanoğlu isminin nasıl belirlendiği konusunda bilgi verdi.

Herkes aday olabilir bir kişi hariç

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu`nu sivil bir şahsiyet, uluslararası ilişkilerde Türkiye`nin başını dik tutacak bir şahsiyet olarak niteleyen Semih Yalçın, “MHP lideri bir ölçü ortaya koydu. Bu ülkede  AKP, CHP, MHP veya diğer herhangi bir siyasi partiden herhangi bir vatandaşımız, şartları uymak kaydıyla cumhurbaşkanı adayı olabilir. Ancak bir kişi olamaz o da, AKP`nin adayı olan sayın başbakan” dedi ve bunun nedenlerini açıkladı :

“Bunun sebebi öncelikle bu ülkeyi 12 yıl yönetip hemen ardından ülkeyi yüzde 50 yüzde 50 ikiye ayırmak suretiyle `biz ve ötekiler` diyerek ülkedeki bin yıllık kardeşliği ortadan kaldırmaya çalışan bir zihniyetin ve onun mümessilinin cumhurbaşkanı adayı olamayacağını ifade ettik. Ama tek sebep bu değil diyene Yalçın açılım politikalarını da eleştirdi:

“Bu ülkeyi açılım politikaları ile 2009`dan itibaren parmaparça etme yolunda ciddi mesafeler aldıran sayın başbakanın bu anlamda suçlu olduğunu ve uygun aday olmadığını söyledik.  Ayrıca sayın başbakan 17-25 Aralık yolsuzluk sürecinin hesabını verememiştir. Sayın başbakan ve ailesi kendi kabinesindeki bakanlar, çocukları bu rezaletin hesabını verememiştir. Cumhurbaşkanı devletin başıdır ve böyle bir zihniyetin bu makamda olmasına müsade etmememiz gerekir.  Burada kararı verecek olan sizsiniz.

Pazarlık yapacağız diyorlar

Netice olarak sandıkta sonuca damgasını vuracak olan şahsiyetler sizsiniz” diyen Semih Yaçın cumhurbaşkanı adayları ile ilgili görüşlerini açıklarken ittifak söylentilerine de değindi: “Taraflardan birisi BDP-HDP dediğimiz PKK terör örgütünün siyasi uzantısı olarak mütaala ettiğimiz şahsiyeter isimler. Grup baskan vekilleri açıkça 1.turda kendi oyumuzu göreceğiz, ağırlığa göre Başbakan Tayyip Erdoğan`la birlikte pazarlık yapacağız diyor açık söylüyor.

2009`dan itibaren açılım süreci adı altında mevcut siyasi iktidar, başbakanın da bakanların da mit mensuplarının da PKK terör örgütünün tüm temsilcileri ile görüştüğünü kabul etti. Daha da önemlisi İmralı`daki bebek katilini yarın birgün çıkarıp  milletvekili yapacaklar, kendilerine eşbaşkan yapacaklar İmralı`yı -çok afedersiniz- ayakyoluna çevirdiler. Maalesef seçim ikinci tura kalırsa, ikinci turda PKK terör örgütünün adayı AKP`nin adayı Tayyip Erdoğan olacaktır.  Bu kadar net söylüyorum, bunu gizlemiyorlar bunu yeni birşey diye söylemiyoruz, bunu açıkça söylüyorlar, işte bunun önlenmesi lazım” sözleriyle Semih Yalçın, Selahattin Demirtaş`ın, Tayyip Erdoğan lehine adaylıktan çekilebileceğini ima etti.

Erdoğansız AKP 367 milletvekili çıkaramaz

“Cumhurbaşkanı olursam yetkilerimi kullanırım diyor ama bilmiyor ki bizim anayasamızda cumhurbaşkanınınyetkileri 104. madde ile belirlenmiştir. Onun dışına çıkarsa anayasal suç işler. Bunu değiştirmek istiyor olabilir, ama yapamaz. Siz, başında Tayyip Erdoğan`ın olmadığı bir AKP`nin 2015 seçimlerinde 367 milletvekili çıkarabileceğini mi sanıyorsunuz, mümkün değil” diyen Yalçın, AKP`nin Erdoğansız oy kaybedeceğine dikkat çekti.

Ülkücüler İhsanoğlun`dan rahatsız değil

Semih Yalçın ülkücülerin Ekmelettin İhsanoğlu`na oy verecekleri garanti mi, kendilerini “Bağımsız Ülkücüler” diye ifade eden bir grup, Tayyip Erdoğan`a oy vereceklerini beyan etti. Bu konuda ne dünüyorsunuz? şeklindeki sorumuza net bir yanıt verdi: MHP`nin 46 yıllık bir siyasi hareket olduğunu belirten Semih Yalçın, “Eğer bu hareket içinde siyaset yapmıyorsa çıkıp gidebilir. Ama çıktığı andan itibaren bu hareketin fikir yapısını desteklemiyorsa biz ona ülkücü demiyoruz. Ülkücünün eskisi, ülkücünün yenisi olmaz, bağımsızı hiç olmaz. Sözünü ettiğiniz o  hareket, iktidar partisi tarafından kullanılan beslenen bir beslemedir” dedi.

Semih Yalçın, “Eğer ülkücü Ekmel Bey`e oyumu vereceğim diyorsa sözünün eridir, sonuna kadar arkasından gider. Ekmel bey bizim adayımız özelliklerine bakın, böyle bir adaydan ülkücü milliyetci hareket rahatsız olmaz olmadı da” diyerek, ülkücü camianın Ekmelettin İhsanoğlu`na oy vereceğini ifade etti

Ekmel Bey`in seçilmesi kardeşliğin bozulmaması demek

Ekmelettin İhsanoğlu`nun tanınması ile ilgili sorulara da yanıt veren Semih Yalçın, 2002 şecimlerinden önce R. Tayyip Erdoğan`ın da çok tanınmadığını seçim sürecinin bu tanıtımda önemli olduğunu ve artık İhsanoğlu`nun da tanındığını söyledi: “Şu an Ekmel Bey büyük bir kitle tarafından tanınıyor, her gittiği yerde kabul görüyor, seviliyor. Bunu bizzat müşahade etmiş biri olarak söylüyorum. Böyle bir ismin o makama oturması demek, şu ana kadar anlattığımız bin yıllık kardeşliğin bozulmaması, Ortadoğu cehennem gayyasına Türkiye`nin düşmemesi demektir. Dış politika temel ilkelerinin yerine oturtulması demektir” sözleriyle İhsanoğlu`na oy verilmesi için geçerli nedenleri dile getirdi.

Türk siyasi hayatında bir ilk

Milletin ne karar vereceğini göreceğiz, gidişat gösteriyor ki sayın Ekmeleddin İhsanoğlu gerek ortanın sağı gerekse solunda oy alabilecek özelliklere sahiptir diyerek uzlaşmaya vurgu yaptı. Semih Yalçın “Ekmeleddin İhsanoğlu`nu destekleyecek partiler oyu az veya çok onun üzerinde uzlaşmıştır. Bu Türk siyasi hayatında bir ilk; böyle bir uzlaşma daha önce sağlanamadı. Türkiye`de 1923`ten itibaren 19 cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Cumhuriyet tarihi boyunca biz cumhurbaşkanlarını hep mecliste seçtik. 80 öncesinde ve 80`e ramak kala, mecliste 114 tur yapılmış ve cumhurbaşkanı seçilememiştir. T.C devleti 5 ay devlet başkansız kalmıştır. Şimdi seçimi 20. kez yaparken bir ilk olarak halkla birlikte yapıyoruz.  Halk mecliste geçmişte yapılan seçimlerden daha iyi bir seçim yapabileceğini gösterecektir. Bu seçimde halk, nasıl doğru kararlar verileceğini, doğru seçimin nasıl yapılacağını  başta vekiller olmak üzere hepimize gösterecektir, umudumuz budur” sözleriyle 12.cumhurbaşkanını halkın seçecek olmasının önemini açıkladı.

Rejim sıkıntısına dikkat

Seçimlerde İhsanoğlu`nun kazanması durumda rejim sıkıntısı yaşanmayacağına dikkat çeken Yalçın, Demokrasinin bir gereği olarak vatandaşlık görevinin yerine getirilmesinin ve sandığa gidilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı ve “Yoksa bu ülkeyi basiretsiz şekilde yönetenler, kendilerine yol açacaklar, kazançlı çıkacaklar. Lütfen sandığa giderek oyunuzu kullanın, o çok kıymetli bir oyunuzu kullanın” dedi.

Sandığa gidin sonra yakaya yapışın

Kullanılan oyların transferinde sıkıntı olmayacağını bunun takipcisi olduklarını belirtden Semih Yalçın, “Sandığa gidp oy kullanmadığınız takdirde beni karşınızda bulduğunuzda veya iktidar sahiplerini karşınızda bulduğunuzda söz söyleme hakkınız yoktur. Oyunuzu verin ondan sonra iktidarın da muhalefetin de yakasına yapışın” diyen Semih Yalçın oyunuzu Ekmelettin Bey`e verin demeyi de ihmal etmedi. Yalçın “Ekmelettin bey gibi dini siyasete alet etmeyen, din alıp satmayan bir şahsiyete destek verdiğiniz takdirde, o makamda sizi göğsünüzü gere gere temsil edecek bir şahsiyete oy vermiş olacaksınız, Türkiye`deki oylar kadar sizin oylarınız da çok değerli” sözleriyle İhsanoğluna oy verilmesi çağrısını yineledi.

Yurtdışı seçmen kütüğünde isimler çıkmıyor

Bazı vatandaşların seçmen kütüklerinde isimlerinin önce çıktığını ama daha sonra çıkmadığını ya da hiç çıkmadığını dile getirmeleri üzerine Avrupa Türk Federasyon Başkanı Şentürk Doğruyol bu tür sorunu olan vatandaşların kütükleri her gün tekrar kontrol etmelerini aksi durumda artık birşey yapılamayacağını ifade etti. Bazı teknik sorunlardan dolayı da isimlerin bazen görünüp bazen görünmediğini belirten Doğruyol, son çarenin de gümrüklerde oy kullanmak olacağını ifade etti. Semih Yalçın bu konuyu da mecliste dile getireceklerini belirtti.

Size emanetiz

Konuşmasının sonunda “Avrupa Türklüğüne emanetiz, Anadolu da size emanet, sorumluğunuz büyük. Sizden büyük ilham alıyoruz, bilmenizi isterim. Biz size, siz de bize sahip çıkmak suretiyle bu milleti ayakta tutmaya devam edelim. MHP olarak hem Türkiye`de, hem de Avrupa`da seçmenimizin yanındayız. Sekiz milletvekili arkadaşımızla, seçime kadar Avrupa`yı tarayacağız” dedi ve katılan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Hülya Sancak/ Duisburg

 

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu