Haberler

UETD Duisburg tekbirlerle, dualarla açıldı

Almanya'nın Duisburg kentindeki Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (Union Europäisch – Türkischer Demokraten -UETD) Duisburg  iki ayrı programla derneğin resmi açılışını gerçekleştirdi.

İlk program Duisburg'un Laar semtindeki yeni dernek lokalinde gerçekleşti. Yoğun katılımlı açılışta UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, UETD Disiplin Kurulu Başkanı Orhan Buyurman, UETD Duisburg şube Başkanı Bekir Sipahi, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ve Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür, tekbirler dualar eşliğinde lokalin açılış kurdelesini kestiler.

Daha sonra, Rheinberg'te bulunan Livam Düğün Salonu'nda açılış programın ikinci bölümü gerçekleştirildi. Kur'anı Kerim ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Hüseyin Çelik ve  Grup Ahenk ilahiler okudu.

UETD Duisburg Şube Başkanı Bekir Sipahi açış konuşmasında, Duisburg teşkilatının kurulma aşamasını anlattı ve teşkilata destek verenlere ayrı ayrı teşekkür etti.

52 yıl sonra seçme hakkı

Açılış programının protokol konuğu olan T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür, bu yıl gerçekleşen ve Almanya'daki Türk vatandaşlarının da ilk kez oy kulladığı seçimlere değinen Temür  "Seçim sonucu ile ilgili çeşitli açıklamalar yapılıyor. Aslında seçimin sonucu sorunlu değil de, istenilen  seviyeye ulaşmadı. Nasıl sakatlanan bir sporcunun yeniden iyi bir seviye ulaşabilmesi için, belli bir zamana ihtiyaç varsa, aynı şekilde burada yaşayan vatandaşlarımızın, oy verme refleksinin daha da gelişmesi için biraz zaman ihtiyaç var. Bu insanlar 52 yıldır burada sandığa gitmiyor. Vatandaşlarımız, kendilerine verilen bu seçme hakkını gerektiği gibi kullanacaktır. Bundan hiç şüphem yok" dedi.

Başkonsolos Temür, UETD Duisburg için de "Düsseldorf kenti Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin başkentidir, ama Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun başkenti de Duisburg'tur. Yani Duisburg hapşırsa, biz nezle oluruz. Duisburg şehri bizim için çok önemli. Duisburg'ta çok sayıda Türk vatandaşımız yaşıyor ve ben de sık sık buraya geliyorum, derneklerimizin etkinliklerine katılarak destek veriyorum. Düsseldorf Başkonsolosluğu olarak tüm desteğimizi cebinizde bilin ve güzel çalışmalar için adım atın demek istiyorum" sözleriyle dernek çalışmalarına destek verdiklerini vurguladı.

Yozgat kütük milliyetçiliği yapmadı

Konuşmasına şiir okuyarak başlayan Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer salonda bulunan davetlilere cumhurbaşkanı ve başbakandan selam getirdiğini söyleyip herkesi selamladıktan sonra, "UETD Duisburg Şubesi'nin yeni dernek lokali hayırlı olsun, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi ve  UETD Duisburg teşkilatının çok güzel hizmetler yaptığını belirterek, "Bu teşkilatı  kısa zamanda Almanya'da en fazla üyesi olan ve en fazla faaliyet yapan şube olacağından hiç şüphem yok" diye konuştu.

Türkiye'deki siyasi gelişmelere de değinen milletvekili Yusuf Başer, hemşehrisi Ekmeleddin İhsanoğlu'na göndermelerde bulundu. Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendiren Başer, "Yozgatlı kütük milliyetçiliği yapmadı. Yozgatlı kardeşlerimiz, 10 Ağustosta eser ve hizmet milliyetçiliği yaptı ve plakamız olan 66'ya ulaşarak, Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında yer aldı. Bana Yozgatlılar neden böyle yaptı diye sorduklarında, gerçek anlamda milliyetçi olan Recep Tayyip Erdoğan'dır dedim. Erdoğan'ın Yozgat'ın her köyünde ve her ilçesinde hizmeti var. Diğer çatı adayı Yozgat'a üç defa gelirken, Recep Tayyip Erdoğan 13 defa geldi" diye konuştu.

Seçme hakkı UETD'nin çalışmalarıyla elde edildi

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD)Genel Başkanı Süleyman Çelik ise konuşmasında, UETD'nin  her geçen gün daha da büyüdüğüne, her bölgede UETD'nin farklı bir çalışması olduğuna dikkat çekti ve "UETD 13 Avrupa ülkesinde 137 şubesi ve 27 bölgesiyle, her yere adını kazımış vaziyette. Etkinliklerimizi, diğer STK'lardan destek almadan gerçekleştiriyoruz. Bulunduğumuz ülkelerin kurallarına göre çalışıyoruz, ama geldiğimiz ülkeyi kesinlikle unutmuyoruz. Bunu da icraatlarımızla gösterdik. Türk toplumu 53 yıldır Avrupa topraklarında, ama ilk kez seçme hakkını aldı ve bunun da bizim çalışmalarımızla elde edildiğini rahatça söyliyebilirim. Sizler de bunu gönül rahatlığı ile her yerde söyliyebilirsiniz. Bu bizim 2010 yılında yaptığımız çalışmalarla elde edildi. Tabii ki diğer sivil toplum kuruluşları da taleplerde bulunuyor, ama biz direk olarak milletvekili ve bakanlarla bu tip talepleri 

Ankara'ya iletebildik" sözleriyle, seçme hakkının elde edilmesinde UETD'nin rolüne vurgu yaptı.

Görkemli açılış programında Denizli Zeybek Ekibi, Ege yöresi halk oyunlarından örnekler sergilerken, Ahmet Baydaroğlu da sevilen türküleriyle davetlileri coşturdu. Program, açılış için özel hazırlanan ve üzerinde UETD yazan pastanın kesilmesinin ardından UETD Duisburg teşkilatına destek veren sponsorlara ve protokol üyelerine plaket sunumuyla son buldu.

Muhabirce/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu