Haberler

TAD yeni bir dönem başlatıyor

TAD üçüncü, dördüncü, hatta beşinci kuşak olarak yeni bir dönem başlatıyor.

TAD- Türkische Akademiker Deutschlands e.V (Almanya'nın Türk Akademisyenleri) 30 Kasım'da Almanya'nın Stuttgart kentinde bir basın toplantısı düzenledi. TAD Başkanı Şenol Kılıçaslan, Başkan Yardımcıları Melek Topaloğlu, Nurcan Aydın, Genel Sekreter Mutlu Öz, Haznedar Sinan Çotur ve  diğer yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu toplantıya, derneğe ilgi duyan üniversite öğrencileri ve akademisyenler de katıldı.

Hedef her basamaktaki öğrenciler

TAD – Türkische Akademiker Deutschlands e.V. (Almanya'nın Türk Akademisyenleri) Almanya'da yaşayan Türklerin geleceğinin eğitimde ve özellikle yüksek eğitimde yattığına inanıyor. Derneğin ana hedefleri arasında, Almanyadaki yüksek okullarda okuyan göçmen kökenli öğrenci sayısını arttırmak, ilk ve orta öğrenimdekilere destek olmak yer alıyor. Derneğin mimarı ve başkanı Şenol Kılıçaslan, Almanya'da, topluma katkıda bulunmak için yüksek okul öğrencilerinin desteklenmesinin önemili olduğunu belirtiyor.

Yüksek okullardaki göçmen kökenli öğrenci ve akademisyen sayısı,  Almanlara göre hala daha çok düşük,  genç ögrencilere örnek olabilecek akademiysen anne baba sayısı çok az. Gençlerin, aynı şartlar altında yetişmiş ve durumlarını anlayan ve onları motive edecek örneklere ihtiyaçları var. Başkan Kılıçaslan "Biz, Almanyadaki Türk Akademisyenler Derneği olarak buna pozitif katkımızın  olacağını düşünüyoruz. Hedefimize, öğrencilere örnek olarak ve onların soru ve sorunlarına eşlik etmekle ulaşacağımızı  düşünüyoruz. Böylelikle eğitim yollarında yönlendirilmelerini ve başarılı olmalarını sağlamış olacağız. Bizim bir tecrübe birikimimiz var ve bunu onlarla paylaşıp, onların eğitim yollarında daha sorumlu davranmalarının istiyoruz" diyor.

Türklerin Almanya'ya ilgisini artırmak

TAD'ın ağırlıklı çalışma alanlarından biri de,  yüksek okul eğitiminin yanısıra Türk kökenli göçmenlerin Alman politikasına, tarihine ve kültürüne olan ilgisini farklı proje ve girişimlerle artırmak, Alman toplumuna katkıda bulunup, kendilerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak, dernek ve partilerde aktif olmalarını sağlamak. Böylece, kökleri  hem Almanya'da hem Türkiye'de olduğu için, iki ülke arasında köprü fonksiyonu üstlenmek  ve  başta eğitim olmak üzere iki ülke arasında ortak çalışmayı sağlamak.

Türkische Akademiker Deutschlands derneğinin Facebook'taki grubunda yaklaşık 11.000 üye var. Dileyenler aşağidaki adresten gruba katılabilir.

www.facebook.com/groups/Tuerkischeakademiker/

Muhabirce/ Stuttgart

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu