Haberler

“Plakasında Duisburg yazan herkes gelmeli”

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Federal Milletvekili Mahmut Özdemir, Duisburg merkezli Kanal Avrupa Televizyonu`na konuk oldu.

Kanal Avrupa`da Sivil İnisiyatif programına konuk olan Özdemir, Almanya ve Avrupa`da son günlerde gelişen olayları değerlendirdi. Programa Mahmut Özdemir`in yanısıra Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar ve gazeteci İbrahim Ergül de katıldı. Pazartesi günü (19 Ocak2015) PEGIDA`nın Duisburg`ta yapacağı eylemi değerlendiren Özdemir, kendisinin de katılacağı karşı eylem için herkesi eyleme destek vermeye çağırdı.

Duisburglu olarak tepki vermeliyiz

Programın adına gönderme yapan  Mahmut Özdemir, “Sivil inisiyatif, Alman, Türk veya İtalyan`a bakmaz. ırkçılık gibi bir çok çıkışı içinde barındıran ve ne oldukları tam anlaşılmayan PEGIDA grubuna fırsat verilmemeli” diyen Özdemir, Duisburg mitingi için şöyle konuştu:

“Pazartesi günü Duisburg`a gelecek olan bu istenmeyen misafirlerin, ne oldukları belli değil, asıl önemli olan bunların iç yüzü. Duisburglu olan bizler gereken tepkiyi vermeliyiz. Duisburg`ta yaşayan herkesin bu karşı mitinge katılması gerekiyor. Siyasetçi, cami derneği fark etmez. Kullandığı arabanın plakasında Duisburg (DU) ve kimliğinde ikamet adresi Duisburg yazan herkesin, Pegida`ya karşı yapılacak mitinge katılması gerekiyor, başka birşey anlamam.”
Demokratik haklar kullanılarak ırkçı akımlara tepki gösterilmesi gerektiğini ifade eden Mahmut Özdemir, “Aşırı sağcı başka bir grup olan Pro NRW Duisburg Merkez Cami`si karşısında gösteri yapıyor ve buna karşılık sadece beş yüz insan toplanabiliyor. Neden 5000 kişi toplanamıyoruz, neden sizi istemiyoruz? Sizler istenmeyen insanlarsınız şeklinde tepki gösteremiyoruz. Bunun için PEGIDA`yı istemeyen herkesin pazartesi günü saat 18.30`de başlayacak mitinge gelmesi gerekiyor. Burdan Duisburg`ta yaşayan Müslüman, Hristiyan Yahudi ayırmadan herkese çağrı yapıyorum: Çok kuvvetli bir tepki göstermeliyiz” dedi.

Programda konuk olan diğer bir siyasetçi Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar ise Duisburg`ta sembolik olarak ışıkları kapatarak demokratik tepkimizi göstereceğiz diyerek, şunları söyledi: “Pazartesi günü için kesinlikle PEGIDA`ya şans vermiyoruz. Şehrimizde bulunan çok sayıda sivil toplum örgütlerinin katılımı yönünde olumlu işaretler var, çok kültürlü ve 145 ayrı ulustan insanın yaşadığı bu şehirde, çizmeyi aşmış bir gruba; PEGIDA`ya gereken cevap verilecektir.”

Uyum Meclisi çok gerekli değil

Programın Duisburg şehrinin sorunlarının da konuşulduğu bölümünde Mahmut Özdemir, Duisburg Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Uyum Meclisi`nin çok gerekli olmadığını ifade etti. “Bu konuda yapılacak eleştirileri göze alarak bunu söylüyorum. Türkçe ve Almancayı iyi konuşabilen arkadaşlarımız var bu mecliste, o arkadaşlarımız göçmenleri temsil etmek istiyorlarsa, partilere girsinler ve belediye encümeni olarak hizmet etsinler. Bize böyle temsilciler lazım. Uyum meclisinde çok iyi çalışan arkadaşlarımız bulunuyor, onları küçümsemek için bunu söylemiyorum. İlerisi için bu çalışmalar belediye encümen üyeliği ile yapılmalı. Bu şekilde daha faydalı olacaklarına inanıyorum” dedi.

Muhabirce/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu