Haberler

Onun arabası var

Dikkat edilecek noktalar

Pek çok ebeveyn bebek arabası alırken nelere dikkat edeceğini bilmez. Bukonuda biraz bilgi verelim istedik. Elbette modernlik ve şıklık önemli. Ancak bütçeye de uygun olmalı. Piyasada artık çok çeşitli model arabalar var, klasik, nostaljik, hatta spor türü olanlar var.

Herşeyden önce bebek arabısı alırken dikkat edilecek en önemli husus araba bebek için ne kadar güvenli. Burada arabanın üretiminde kullanılan malzeme çok önemli, kumaşından, metal aksamından boyasına kadar. Ayrıca bebeği iyice kavrayan emniyet kemeri de çok önemli.

Bunun dışında araba konforlu olmalı yani bebeğiniz içinde rahat etmeli. Arabanın içindeki yatak, sırt kısmına gelen bölüm, oturma bölümünün ayarlanabilmesi, tentesinin kademeli olması önemli. Ayrıca ana kapsülün yön değiştirilebilmesi, bebeğinizin hep sokaga değil de zaman zaman size bakabilmesi açısından önemli faktörler.

Arabanın kullanışlı olması da anne baba için önemli. Öncelikle araba geniş manevra kabiliyetine sahip olmalı. Eğer araba engebeli arazi de kullanılacaksa tekerlekleri ve konstrüksiyonu buna uygun olmalıdır. Yine araba şehirde ve/veya asfaltta kullanılacaksa yine bu ortamlara uygun arabalar tercih edilmelidir. Alışverişe bebekle çıkılıor ve alınan şeyler de bebek arabasına yükleniyorsa yine buna uygun arabalar tercih edilmeli. Ayrıca arabanın transportu da çok önemli. Bunun için arabanın kolay katlanabilir ve taşınabilir olması, gerekiyorsa araba bagajına sığabilecek özellikte ve olabildiğince hafif, dayanıklı malzemeden üretilmiş olması önemlidir.

Günümüzde bebek arabaları doğumdan bebek 3-4 yaşına gelene kadar, gereken taşıma parçalarını da içeren şekilde tasarlanmakta. Bu bakımdan bebek arabası almaya hazırlanırken bu bilgiler ışığında satıcıdan destek almakta fayda var.

Derleyen: Seher Gezer /Muhabirce-Ankara

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu