Haberler

Olumlu örnekler öne çıkarılmalı

Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı´nın da katılımcıları arasında yer aldığı, Otto Bennecke Vakfı'nca hayata geçirilen Migovita Projesi'nin (MIGOVITA) “Mesleğe Yönelik Gençlik Çalışmalarında Çeşitlilik“ başlıklı kongresi, eğitim, siyaset ve sivil toplum alanlarından 150 dolayında konuğu ağırladı.

Göçmen Dernekleri Müdahil Oluyor“ sloganı ile organize edilen kongrenin açılış konuşmalarını Otto Bennecke Vakfı Başkanı Dr. Lothar Theodor Lemper, Federal Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı'nda Daire Başkanı Sabine Schulte-Beckhausen ve Federal Politik Eğitim Merkezi'nde Bölüm Başkanı Ulrich Dovermann yaptı.

Proje koordinatörleri Jürgen Bärsch ve Ekaterina Suslina´nın, projenin bir yıllık süre zarfında ulaştığı sonuçlara ilişkin bir bilanço çıkaran konuşmalarının ardından, Çokkültürlülük bize ne kazandırır?“ başlıklı panel gerçekleştirildi.

Başarılı göçmenler ön plana çıkarılmalı

Proje ortakları Otto Bennecke Vakfı, Phonix Köln Derneği, Amaro Drom Derneği ve TAM Vakfı´nın temsilcilerinin yer aldığı oturumda TAM Vakfı Genel Müdürü Dr. Andreas Goldberg Toplumsal biraradalığı güçlendirmek adına sorunlardan ziyade başarılara odaklanmanın ve bardağın dolu tarafına bakmanın yararlı olacağını kaydederek „Toplumun hemen hemen her alanında çok başarılı göçmenlere rastlıyoruz, örnek teşkil edecek insanlar bulmakta sorun yok, sorun bu insanların ön plana çıkarılmasında“ diye konuştu.

MIGOVITA'ya federal çapta destek

Düsseldorf kentindeki faal derneklerin sunumlarının ardından, MIGOVITA Projesi kapsamında gerçekleştirilen seminerlere katılan ve kendi bölgelerinde etkinlikler gerçekleştiren Türk, Rus, Sinti/Roman kökenli derneklerin temsilcileri çalışmalarını tanıttı. Projenin Almanya´daki Türk toplumuna yönelik koordinasyonunu yürüten TAM Vakfı'ndan Turan Küçük, Dortmund, Köln, Wesel kentlerinde gerçekleştirilen etkinlikleri, Dortmund Trabzonlular Derneği, UBV-Dortmund, ATIB ve Wesel-Kars Dostluk Derneği temsilcileri ile birlikte tanıttı.

Etkinlik kapanışında Dresden La Lune Tiyatrosu´nun „Sadece Bir Parça Irkçı“ isimli oyunu sergilendi. Almanya'da yaşayan Türk, Roman asıllı ve Rus göçmenler başta olmak üzere gençlerin, okul, mesleki eğitim ve iş yaşamına katılım şanslarının arttırılması ve bu alanlarda desteklenmeleri amacıyla federal çapta hayata geçirilen MIGOVITA Projesi, Federal Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı ve Federal Politik Eğitim Merkezi fonlarınca destekleniyor.

Muhabirce- Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu