Haberler

Okulda ilk kez 23 Nisan kutlandı

Duisburg Uyum Meclisi Üyesi Fadime Tekiner uzun uğraşlar sonucu Duisburg GGS Bohmerstrasse ilkokulunda Türkçe dersleri verilmesini sağladı. Okulda 3 yıldan beri Türkçe dersi veriliyor.

Bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını ilk kez okulda kutladılar. Türkçe Öğretmeni Nilüfer Bilgen ve Türk velilerin de katkılarıyla okulda güzel bir 23 Nisan kutlaması gerçekleşti.

23 Nisan kutlamasına Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğini temsilen Mümin Sevin, Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar, Duisburg Uyum Meclisi Başkan Yardımcısı Yaşar Altun, Uyum Meclisi Üyeleri Bekir Sipahi, Özer Karabulut ve çocukların aileleri katıldı.

Seneye daha kapsamlı bir 23 Nisan kutlaması yapılacak

Nilüfer Bilgen, Sigrit Schäfer, Fadime Tekiner, Theresia StepnerOkul Müdiresi Sigrit Schäfer ve Uyum Meclisi Üyesi FAdime Tekiner, yaptıkları açılış konuşmasında programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiler. Tekiner programı ilk defa yapmanın heyecanını yaşadıklarını söylerken,  çok kısa sürede ve dar imkânlarla yapılan programda aksamalar eksiklikler olabileceğini belirterek, davetlilerin hoşgörüsüne sığındıklarını belirtti. Fadime Tekiner 23 nisan programın ilk olduğunu, gelecek yıl daha kapsamlı ve daha tatmin edici bir program hazırlayacaklarının sözünü verdi.

Okul Müdiresi Schäfer ve Müdire yardımcısı Theresia Stepner okullarından % 25-30  oranında Türk çocukları olduğunu belirtirken Türkçe öğretmeni Nilüfer Bilgen`in çalışmaları ile programın gerçekleştiğini söyledi. Ayrıca, böyle güzel ve anlamlı programın okullarında yapılmasından duydukları memnuniyeti de dile getirdiler.

Şiirler Okundu, Skeçler yapıldı

Sunuculuğunu okulun 10 yaşındaki öğrencisi Beyza Serin`in yaptığı programda şiirler okundu, skeçler sahnelendi.

Programın, sadece cuma günleri Türkçe dersinde çok kısa süre de hazırlandığını söyleyen Türkçe Öğretmeni Nilüfer Bilgen, buna rağmen hünerlerini ortaya koyan öğrencilerine teşekkür etti.

Kutlama programına öğrenciler, Almanya ve Türkiye milli marşlarını okuyarak başladı. Beyza Serin kısaca Atatürk’ü kısa anlattı. Şiirler, şarkılar ve skeçlerin ardından, Nasrettin Hoca`nın “Kazan” fikrası canlandırıldı.

Murat Pehlivan/Duisburg

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu