Haberler

Noel nedir, ne değildir

 

Her yıl 24 Aralık tarihinde Hristiyanların çoğunluğu tarafından kabul edilen İsa`nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramı Noel, ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milat Yortusu olarak da biliniyor. 20. yüzyılın başlarından itibaren Noel, dinsel motiflerinden arınmış versiyonuyla, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanmaya başlamıştır. Hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba temel rol oynar. Noel kutlamaları Hristiyanların genelinde 24 Aralık`ta Noel arifesiyle başlayıp bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam ederken, bazı Doğu Ortodoks Kiliseleriyse Jülyen takviminde 24 Aralık`a denk gelen 6 Ocak`ı Noel olarak kutlarlar.

Noel`in olmazsa olmaz en yaygın geleneği Noel ağacı adı verilen çam ağacı. Tarih kaynaklarına göre, çam ağacının Noel kutlamaları sırasında ışık (daha önceleri mum) ve çeşitli süslerle donatılması Pagan geleneklerine dayanan bir ritüele uzanıyor. Kış aylarında dahi yapraklarını dökmemesinden dolayı eski Mısırlıların, Çinlilerin ve Yahudilerin gelenek ve göreneklerinde ölümsüz yaşamın simgesi olarak da kullanım bulmuş çam ağacı, İskandinav ve Alman gibi eski Avrupa kültürlerinde ise yılbaşını simgelemiş. Günümüzdeki Noel ağacının Almanya`nın batısından kaynaklandığı varsayılıyor.

Türkiye`de Noel kutlanmaz, Yılbaşı kutlanır. Bununla birlikte, birçok Türk vatandaşı 31 Aralık`taki Yılbaşı gecesini, Hristiyanların Noel kutlamalarına benzer şekilde (hindi yiyerek, Yılbaşı ağacı süsleyerek, Noel Baba`lı kartlar göndererek) kutluyor olsa bile, bu kutlamalar, Noel`deki dinsel içerikle hiçbir ilgisi olmaksızın, sadece eğlenmek amacıyla yapılır.

Dr. Ercan Çalışkan /Düsseldorf

Kaynaklar: Encyclopædia Britannica, Wikipedia

Görsel: bjupress.com

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu