Haberler

Müslüman çatı örgütleriyle bir araya geldiler

SPD Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclis Grubu, dini topluluklarla diyalog adı altında çeşitli kuruluşlarla güncel konuları konuşmak üzere düzenli olarak oturumlar gerçekleştirecek.

KRV’de yaşayan Müslümanların sorunlarından haberdar olmak ve politik çözüm üretebilmek için, bundan böyle Müslüman kuruluşlarla bu oturumlar gerçekleştirilecek. Bu oturumun ilki dün eyalet parlamentosunda gerçekleşti.

Oturuma SPD Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Britta Altenkamp, Uyum Politikası Sözcüsü İbrahim Yetim ve Ana Komisyon Sözcüsü Elisabeth Müller-Witt katılırken, dini kuruluşlardan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) adına Dr. Bekir Alboğa, Dr. Zekeriya Altuğ ve Murat Kayman, Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) adına Nurhan Soykan ve Samir Bouaissa, İslam Kültür Merkezleri Birliği (VİKZ) adına Seyfi Öğütlü, Müslümanlar Koordinasyon Kurulu (KRM) adına Erol Pürlü ve Almanya İslam Konseyi (Islamrat) adına Murat Gümüş ve Muhammet Işık katıldı.

Başörtüsü kararı da konuşuldu
İki saatlik görüşmede Müslüman çatı örgütlerinin, özellikle Müslümanlara yönelik hayır işleri ve sosyal hizmetler sağlayabilmeleri için, dini cemaat olarak tanınmaları açısından gerekli yasal ve kurumsal şartlar ele alındı. Ayrıca geçen haftalarda Federal Anayasa Mahkemesi’nin başörtüsü yasağı ile ilgili kararı ve bunun KRV Okul Yasası’nı nasıl etkileyeceği uzun uzun konuşuldu. Müslümanların, özellikle de baş örtüsü kullanan kadınların, toplumsal hayatta yaşadıkları ayrımcılık ve zorluklar ve bunların çözümü yönünde gerekli adımlar da ele alındı.  Bir çok konuda hemfikir olan katılımcılar bu oturumların, sorunların teker teker ele alınması ve birlikte çözülmesi açısından gerekli ve yararlı olduğu sonucuna vardılar.

Muhabirce/ Düsseldorf

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu