Haberler

Meslek çeşitlerini araştırın

Almanya’nın Remscheid şehrinde  Avrupa Türk İslam Birliği (ATIB) salonunda Otto Bennecke Vakfı ile Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı´nın birlikte yürüttüğü MIGOVITA Projesi kapsamında  "Almanya’daki kür klinikleri Türk gençlerine meslek eğitim yeri bulma konusunda yeni kapılar açıyor" başlıklı bir toplantı düzenlendi.

Meslek eğitimi için farklı kentlere gidilmeli

Toplantının açılışında konuşan Migovita proje sorumlusu Turan Küçük " Almanya’da çok yaygın  kür kliniklari var. Yapılan araştırmalar gösteriyorki Türk gençleri bu alana pek ilgi göstermiyor.

Almanya’daki Türk gençlerinin meslek eğitimi yeri bulmada çektikleri sıkıntıların bir sebebini de, yaşadıkları şehirde meslek eğitimi yeri aramalarında buluyorum. Gerekirse meslek eğitimi için başka şehirlere gitmeyi de göze almalıyız" dedi.

Kür kliniklerinde meslek eğitimi

Bakım uzmanı Musta Gölcük ise konuya ilişkin sunumunda, "Gençlerimizin bakım alanına ilgi göstermeli. Zira bu alanda meslek eğitimi yeri bulmak şansı diğer branşlara nazaran daha fazla. Yeterki oturduğumuz yere bağlı kalma psikolojisinden kurtulalım. Öğreneceğimiz meslek belki de bizi 35-40 yıl bağlayacak. Bu kararı verirken çalışma şartları, maaş, emeklilikte alınacak maaş, sendika hakkı gibi konuları uzun vadeli düşünmeliyiz, isabetli karar vermeliyiz. Kısa vadeli düşünerek meslek yeri aramamalıyız" diyrek gençleri meslek seçimi konusunda uyardı.

Bakım sadece yaşlı bakımı değil!

Meslek eğitimi için bizler tarafından dikkate alınmayan alanlar, aslında bizlere yeni kapılar açıyor.

Bakım mesleği dendiğinde yaşlı bakımı algımızdan kurtulmalıyız. Kür klinikleri  beraberinde bir çok mesleği barındırıyor. Biraz araştırmak gerekiyor. Örneğin, anestezi uzmanı, doğum yardımı ve neonatoloji çocuk hemşireliği, kinestetik (hareket algısı bilimi), acil durum eğitmenleri, felç hastalarının bakımından sorumlu uzman hemşireler (Stroke Nurses), yara uzmanları, uzman ağrı hemşireleri, diyabet uzmanları, gibi çok çeşitli meslekler var" sözleriyle gençlere farklı meslek türleri konusunda dikkatli ve araştırmacı olmaya çağırdı.

Toplantı sonunda, Remscheid Avrupa Türk İslam Birliği (ATIB) Gençlik Kolları Başkanı Adem Eker gençlerimizin ayağına bu tür toplantıların gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, bu ve benzeri toplantılara devam etme sözü verdi.

Muhabirce/ Remscheid

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu