Haberler

Mehmet Ali Şahin`den haftasonu mesajları

14 Subat`taki Karabüklüler sevgi gecesine katılmak üzere haftasonu Almanya`da olan AK Parti Karabük Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD`yi de ziyaret etti, Gelsenkirchen şubesinin açılışını yaptı.

UETD`nin Gelsenkirchen ofisinin açılışını da yapan Mehmet Ali Şahin siyasi yaşamında pek çok açılışa katıldığını ama bu açılışın kendisi için çok anlamlı olduğunu belirtti.

Açılışa ilgi yoğun oldu

Beraberinde AK Parti Milletvekili Mustafa Ünal, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal ve UETD`den Gelsenkirchen Şube Başkanı Erol Yukarıbaş, Ruhr Bölge Başkanı Yaşar Çörtük, Genel Başkan Süleyman Çelik ile UETD Gelsenkirchen Şubesi`nin açılışını yapan Mehmet Ali Şahin`i kalabalık bir vatandaş kitlesi karşıladı. Ayakta kalan çoğu davetli Şahin`i ayakta dinledi.

M.Ali Şahin konuşmasına başlamadan önce, UETD Ruhr Bölge Başkanı Yaşar Çörtük, pasaport harçlarının indirilmesi ve emeklilerin Türkiye`ye döndüklerinde beraberlerinde bir araba götürebilmeleri için düzenleme yapılması konusunda dileklerini iletti. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik de, UETD`nin yurt dışı çalışmalarıyla ilgili olarak bilgi verdi. Türkiye ile ilgili herhangi bir konu gündeme geldiğinde biz UETD olarak her zaman gerekeni yapıyoruz diyen Çelik,  seçme hakkının yanısıra seçilme hakkının da verilmesini istedi. Mehmet Ali Şahin, Çelik`in bu isteğine geleceğe dönük yanıt verdi.

İnşallah 2019 seçimlerinde

M.Ali Şahin de konuşmasında, UETD`nin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi, daha iyi anlaşması, dostlukların gelişmesi için, demokrasilerinin gelişmesi için, çalıştıklarını anladığını söyledi. Burada olmak beni çok mutlu etti. Burada sosyal kültürel çalışmalar gibi siyasi çalışmalar da yapılacaktır. Çünkü demokrasinin vazgeçilmez unsurlarının başında siyasi partiler gelir. Siyasi partiler olmazsa demokrasi olmaz. Insanlar siyasi partiler aracılığıyla görüşlerini yönetime yansıtırlar. Ben burada örnek çalşımalar yapılacağına inanıyorum. Burada bana iletilen dilekleri Türkiye`ye ileteceğim. Süleyman Çelik`in şeçilme hakkı ile ilgili olarak da inşallah 2019 seçimlerinde bunu da gerçekleştiririz dedi.

UETD Gelsenkirchen Şube Başkanı Erol Yukarıbaş davetlilere katılım için teşekkür ederek, hep birlikte UETD`nin açılışı için hazırlanan pastayı kestiler. Daha sonra, Mehmet Ali Şahin ve beraberindekilere hat ile yazılmış isimlerinin yazıldığı tablolar takdim edildi

Türkiye birçok alanda Avrupa`dan daha iyi

Gelsenkirchen UETD Şubesi`nin açılışından sonra Karabüklüler Sevgi Gecesi`ne katılan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin burada yaptığı konuşmada da, Almanyada ekonomiye katkı sunan başarılı işadamlarına değindi, islam karşıtlığı-yabancı düşmanlığının kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Türkiye`nın artık daha demokratik bir ülke olduğuna vurgu yapan Şahin, “Türkiye ekonomik alanda da büyük gelişme gösterdi ve bir çok alanda Avrupa`dan daha iyi. Bizi Avrupa birliğine neden almıyorlar? Hırvatistan ile aynı tarihte Avrupa Birliği`ne katılmak için müzakerelere başladık. Hırvatistan şimdi Avrupa Birliği`ne üye oldu. İddia ediyorum. Herkesle de tartışırım. İnsan hakları, demokrasi, ekonomik olarak Hırvatistan`dan daha iyi durumdayız. Neden almadınız?” dedi.

AB: Dürüst olun

Avrupa Birliği`ndeki bir çok ülkenin Almanya`daki Avrupa`nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) gibi düşündüğünü belirten Şahin, şunları söyledi;

“Bir tek Müslüman`ın varlığından rahatsız olan bu örgüt gibi düşünüyor bazı ülkeler. Türkiye`ye böyle bakıyorlar. Hani siz `demokrasi, insan hakları, çok kültürlü Avrupa Birliği` diyordunuz. Avrupa Birliği`nin kimi ülkelerine buradan Avrupa Birliği`nin en büyük nüfusunun olduğu Almanya`dan sesleniyorum. Lütfen ilkeli olun, tutarlı olun. Bize söylediklerini yaptık, yapıyoruz. her gün yeni engeller çıkartıyorsunuz. 35 başlıktan oluşan o fasılların önemli bir bölümünü açıp kapatacak kadar hazırlıklıyız. Ama hiç bir bakımdan yardımcı olmuyorsunuz. Bu sizin kusurunuz, bizim değil. Lütfen dürüst olun”

“Eş-Şeb ab ne ise Paralel Yapı da odur”

Başka ülkelere dış yardım bakımından dünyada ilk sırada Türkiye`nin olduğundan bahseden Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın Somali ziyaretini anlattı ve Eş-Şeb ab örgütü tarafından kalacakları otelin önünde bomba yüklü araçla yapılan saldırıyı hatırlattı.

Eş-Şeb ab örgütünün Türkiye`nin Somali`ye yardımını istemediğini, çünkü onların Batılı ülkelerin ajanları, taşeronları olduğunun altını çizen Şahin, “Oraların doğal kaynaklarını yıllardır sömürenler Türkiye`nin oradaki insanların kalbini kazanmasını istemiyor. Bu örgüt Recep Tayyip Erdoğan Somali`ye gelmesin diye eylem yapıyor. Bizde de var böyle bir taşeron örgüt. Eğer güçleri yetseydi Recep Tayyip Erdoğan`ın ellerine kelepçe takıp AK Parti iktidarını al aşağı edecekti. Bu örgütün başı da Pensilvanya`da. O da aynı taşerondur. Somali`de Eş-Şeb ab neyse Türkiye`de paralel yapı odur. İkisi de bazı yabancı istihbarat örgütlerinin taşeronluğunu yapıyor. Millet bu işlerin farkında. Bu tür örgütler Müslümanlığı temsil etmiyor ve kabul etmiyoruz. Yakarak bir insanı öldüren müslüman olamaz ve bu örgütler Müslümanlığa zarar veriyor” dedi.

Vergili`nin açıklaması talihsizlik

Gecede Karabüklü gurbetçilere bir üzüntüsünü de dile getiren Şahin, “Hiç bir arkadaşımız buraya çıkar amaçlı gelmedi. Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili arkadaşımız geceyle ilgili açıklama yaptı. Kendisinin burada olmasını arzu ederdik. Gelseydi sizlere de hitap ederdi. Ancak geceye katılmama gerekçesini açıklarken AK Parti`nin yani bizim büyükşehirlerden göstereceğimiz 8 milletvekili adayının tespit edeceğimizi ve bu geceyi de o nedenle düzenlediğimizi belirtti. O nedenle katılmadığını söylüyor. Bu doğru değildir. Bu gece siyasi bir gece değildir. Bende huzurunuzda siyasi kimliğimle değil hemşehriniz olarak bulunuyorum. Bu açıklamasını büyük bir talihsizlik olarak görüyorum. Bu geceye katılmayıp bizlere çamur atmasını üzüntüyle karşılıyorum” dedi.

Sevgililer günü kültürümüzde yok

M.A.Şahin, gecenin düzenlendiği 14 şubat Sevgililer Gününü de unutmadı. En Günün kısaca tarihçesini anlattı. MS 3. yy`da skerlik dolayısıyla evlenme yasağı getirilen askerleri rahip Valentinin gizlice evlendirir. Bu ortaya çıkınca da öldürülür. Ve o günden sonra bugün tahminen 14 şubat valentins day/ sevgililer günü olarak adlandırılır. Bu konuya kısaca değinen  M.A. Şahin, “Bizim kültürümüzde böyle birşey yok, zaten sevgi sadece iki insan arasındaki duygular değil, yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz diyerek bir şiirle sözlerini bağladı.

Gecede, Karabüklüler platformu Başkanı Dursun Döngel tarafından Şahin`e, plaket ve özel işlemeli tuğra bulunan tablo hediye edilirken, Avrupa Karabükspor Derneği Başkanı Abdullah İnam tarafından üzerinde ismi yazılı Karabükspor forması hediye edildi.

Hülya Sancak/ Gelsenkirchen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu