Haberler

Matinede kanser hastası çocuklara yardım eli

Almanya Oberhausen merkezli Umut Yolu Derneği (UYD), gelirini kanser hastası çocuklar yararına kullanmak üzere 14 kasımda bir kadınlar matinesi düzenliyor.

Kadınlara yönelik eğlenceli bir program hazırlayan Umut Yolu Derneği yöneticileri, 14 kasımda hem eğlenecek hem de konukları çalışmaları hakkında bilgilendirecekler.

İlik bankasına kayıt olunabilecek

Etkinliklerinde davetlileri bilgilendiren dernek, kurdukları stantlarda isteyenleri ilik bankasına kayıt ediyor. Kayıt işlemi çok basit bir şekilde, tükürük örneği verilmesiyle oluyor. Daha önceleri DKMS ile çalışan Umut Yolu Derneği artık Düsseldorf Üniversitesi Kliniği`yle çalışıyor.

İlik bankaları hastaların umudu

Kayıt işlemi ve sonrası hakkında bilgi veren UYD Başkanı Aynur Çelikdöven, artık işlemlerin eskisi gibi olmadığını çok daha kolay ve şikayetsiz olduğunu belirtiyor. Kimse benim başıma gelmez dememeli, hastalık herkesin başına gelebilir sözleriyle İlik bankalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Çelikdöven, Türklerin bu konuda daha duyarlı olmalarını istiyor.

“Herşey kişinin isteğine bağlı, ağızdan bir çubuk yardımıyla tükürük örneği alınıyor ve kişinin ilik bankasına kaydı yapılıyor” diyen Ayur Çelikdöven, “İlik bankasında doku uyuştuğunda kişiye haber veriliyor ve onayı doğrultusunda kendisinden kök hücre alınıyor. Artık eskisi gibi değil, ben 30 yıl önce kızım için ilik verdim, o zor bir işlemdi, şimdi kişiden alınan kandan kök hücre ayrıştırılarak, kan tekrar kendisine veriliyor, hastanede yatmaya bile gerek kalmıyor. 18-55 yaş arası sağlıklı herkes ilik bankasına kayıt olabilir” sözleriyle sağlıklı herkesi ilik bankasına kayıt olmaya davet ediyor.

Matine programı zengin

UYD`nin 14 kasımda Essen Bottrop`taki Gülüm Düğün Salonu`nda düzenleyeceği Kadınlar Matinesi`nde Aylin Öz, Dilan, Dj Fatma sahne alacak. Ayrıca Ardahan Posof Yardımlaşma Derneği –POYAD Minikler Folklor Grubu, Dancer Of Anatolia Halk Oyunları Grubu da foklor gösterileriyle programa renk katacaklar.

Hülya Sancak/ Oberhausen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu