Haberler

Literatürk Gözdağı ile başlıyor

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti`nin en büyük edebiyat festivali olan Literatürk, 1 ekimde başlayacak. Ancak bu yıla özgü olarak 20 Eylül`de Gözdağı belgeseli ile ilk etkinliğini Essen`de gerçekleştirecek. Festival danışma kurulunun düzenlediği basın toplantısıyla, Literatürk 2014`ün programı tanıtıldı.

“Şimdi kutlama zamanı”

Bu yıl 10. yıldönümünü kutlayacak olan Literatürk, “Kutlama zamanı” sloganıyla 1 ve 10 ekim tarihleri arasında edebiyat severler için müzikten tiyatroya yoğun bir program hazırladı. Kuzey Ren Vestfalya`da, Essen`den Dortmundt`a kadar geniş bir yelpazede yapılacak olan etkinliklerin galası, 10.yıl dolayısıyla 20 eylülde, Can Dündar`ın Gezi olaylarını konu edindiği Gözdağı adlı belgeseliyle yapılacak.

İlk okuma etkinliği Essen`de

Bu yıl, Essen Üniversitesi ve Almanya Göç Dökümentasyon Merkezi (DOMİD) ile ortak çalışmalar da yapacak olan Literatürk, okuma etkinliklerine 1 Ekim`de Essen`deki Glückauf Sineması`nda Feridun Zaimoğlu ve Hakan Günday ile başlayacak.

Travesti sanatçı Lilo Wanders de konuklar arasında

Almanya`nın ünlü travesti sanatçısı Lilo Wanders ve tercüman Gerhard Meier da 2 ekimde sanatseverlerle buluşacak. 10 gün sürecek festival boyunca, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet`ndeki da farklı kentlerde yapılacak etkinliklerde aralarında Türkiye`den Murat Uyurkulak, Emrah Serbes, Alper Canıgüz gibi isimlerin de bulunduğu 20 kadar yazar, sanatçı konuklarla buluşacak.

Acı vatan

Bu yıl, NSU Terör Örgütü`nün katlettiği Enver Şimşek`ın kızı Semiya Şimşek`in yazdığı Acı Vatan (Schmerzliche Heimat) kitabından bir bölüm tiyatrocu Christian Scholze tarafından sahneye uyarlandı ve 5 ekimde izleyiciyle buluşacak.

Kapanış sürprizi Yeni Türkü

Literatürk 10. yıl kutlamasını Türkiye`nin sevilen grubu Yeni Türkü ile yapacak. Dortmund Fritz Henßler Haus`ta 10 ekimde bir konser verecek olan Yeni Türkü, sevilen şarkılarından oluşan bir konser verecek.

Literatürk festival programı ile ilgili geniş bilgi http://www.literatuerk.com adresinden edinilebilir.

Ercan Çalışkan/Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu