Haberler

Kurtuluş Savaşı semineri

Türk Üniversiteliler Derneği (TürkÜniD e.V), Türk eğitimci ve öğretmenlerin kurduğu Türk Kulübü  ile beraber, T.C. Köln Başkonsolosluğu himayesinde Köln Üniversitesi'nde "Kurtuluş Savaşı ve Dersimiz Atatürk" başlıklı tarih semineri ve film gösterimi düzenledi. Seminerin açılış konuşmasını yapan T.C. Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, Türk ve dünya tarihinde ayrı öneme sahip olan Kurtuluş Savaşı'nın ve 10.Yıl Marşı'nın önemine dikkat çekerek, gençliğin ancak geçmişini çok iyi bilmesi ile tarihine sahip çıkmasının mümkün olabileceğini vurguladı.

Türkler Anadolu’da yeni değil

Bir çok tarihçinin iddiasının aksine Türklerin Anadolu'da iki bin senedir olduğunun doğru olmadığını belirten, Türk Üniversiteliler Derneği Türk ÜniD e.V. Başkanı Levent Taşkıran da Türklerin on bin yıldır Sümerler, Etrüskler, Truvalılar, Saka Türkleri, Selçuklu ve Osmanlılar ile Anadolu'da olduklarının kanıtlandığını belirtti. Taşkıran, Mustafa Kemal Atatürk ile başlatılan Kurtuluş Savaşı'nda da bu varlığın devamı için mücadele edildiğini vurgulayarak, amaçlarının,  gençlere yönelik eğitim amaçlı Türk tarihi ile ilgili bilgi eksikliğini gidermek olduğunu ve bunun için bu seminerler düzenlediklerini ifade etti.

Atatürk posteri dağıtıldı

Eğitimciler Mehmet Naci Özçelik ve Metin Özısınmaz'ın yönetimindeki soru- cevap kısmında da Kurtuluş Savaşı ile ilgili bilgilindirmeye devam edildi.  Aradan sonra sanatçı Halit Ergenç’in Atatürk’ü canlandırdığı, Turgut Özakman'ın  "Dersimiz Atatürk" filmi gösterildi. Film gösteriminden sonra katılımcılara  özel Atatürk posterleri hediye edildi.

Haber ve Fotoğraflar: Levent Taşkıran/ Köln

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu