Haberler

Kalp unutmaz

Das Herz vergisst nicht- Kalp unutmaz adlı Film Gelsenkirchen Buer Schauburg sinemasında gösterildi.

Gelsenkirchen Belediye Başkanı Gabriele Preuß, Uyum Meclisi Başkan Yardımcısı Nezahat Kılınç, AWO yetkilileri, Ditib Buer, Ditib Bismarck Camisi Başkan ve yöneticilerinin de davetliler arasında olduğu filme ilgi yoğundu.
Demenz haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliği AWO Demans hastası Göçmenler Servisi (AWO Demenz- Servicezentrum für Menchen mit Zuwanderungsgeschichte ) düzenledi. Filmde, hastalığın farklı evrelerinde olan iki türk kökenli aile konu ediliyor.Gelsenkirchen Belediye Başkanı Gabriele Preuß

Demanslılar ve yakınları

Hastalığın tanımlanması, hastalara nasıl bakılacağı, bürokratik engeller ve bunların nasıl aşıldığı, ailelerin çektiği zorluklar ekrana yansıyan kareler.
Filmin sonunda programı düzenleyen AWO Demans Merkezi'nde görevli Serpil Kılıç'ın Türkçe, Gelsenkirchen uyum Meclisi Başkan yardımcısı Nezahat Kılınç'ın Almanca tercüme ettiği soru ve cevap şeklinde geçen bölümü  Türk ve Alman izleyicilerden oldukça ilgiyle takip ettiler.

Demans ve müzik

Demans hastaları için müzik önemli. Çünkü bu hastalar yakın zamanda olan olayları hatırlamazken çocukluğunda dinledikleri müzikleri hatırlıyorlar. Bu da hastalığın son evrelerini yaşayan hastalarla aileleri arasında tek iletişim bağı olabiliyor. Ayrıca müzik olumlu hatıraların canlanmasında da etkili. Elbetteki böyle bir etkinlik canlı müziksiz olmazdı. Programın açılış ve kapanış bölümlerinde sahne alan RÜZGAR konukları, Sarı Gelin'le, Uzun İnce Bir Yol'dan Anadolu'ya gezintiye çıkaran bir dinleti sundu.

Muhabirce- Gelsenkirchen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu