Haberler

JOBAKTIV: Nüfusun yarısını göçmen kökenliler oluşturacak

Federal İş Ajansı tarafından düzenlenen, göçmen kökenlileri ve akademisyenleri bilgilendirme amaçlı, bilgilendirme ve meslek Fuarı – JOBAKTIV bu yıl Düsseldorf'ta düzenlendi. Girişin ücretsiz olduğu fuara katılım hayli yoğundu.

Düsseldorf 'taki  Böhler Werke etkinlik alanında  yapılan  JOBAKTIV fuarına çeşitli meslek dallarından şirketler, meslek eğitim uzmanları, insan kaynakları danışmanları ile iş ve meslek eğitim yeri arayan çoğunluğu göçmen kökenli öğrenciler ve ziyaretçiler katıldı. Kapıda uzun kuyrukların oluştuğu fuarda, başvuru dosyası hazırlanması, mülakatta davranış biçimleri, konuşma kuralları gibi konularda bilgiler verilirken, isteyen katılımcılara başvuru dosyası için profesyonel fotoğrafçılar tarafından fotoğraf da çekildi.

2050'de yüzde ellisi göçmen kökenli

 Araştırmalardan elde edilen verilere göre 2050 yılına kadar Alman nüfusunun yarısını göçmen kökenliler oluşturacak. Bundan dolayı özellikle göçmen kökenlilerin  meslek eğitimi, genel olarak eğitimi önemli, çünkü hala, göçmen kökenliler göçmen olmayanlara göre eğitim seviyesinde istenilen düzeyde değil.

Sayılar iç açıcı değil

İş Ajansı'nın değerlendirmelerine göre, göçmen kökenliler arasında işsizlik, Almanlara göre daha yaygın. Ayrıca mesleksiz-kalifiye olmayan elemanlar da göçmen kökenliler arasında çok daha fazla.  KRV'de göçmen kökenliler arasında işsizlik yaklaşık yüzde 46, yüzde 57'sinin de herhangi bir mesleği yok.  Yüzde 51'i Hartz IV den en düşük seviyedeki sosyal yardımla geçiniyor.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Federal İş Ajansı'nın KRV Eyaleti Yönetim Kurulu Başkanı Christiane Schönefeld, toplumsal katılımın en önemli ayağının iş piyasasına aktif katılım olduğunu ifade ederek, fuarlarla özellikle göçmen kökenlilere daha fazla hizmet sunmayı amaçladıklarını belirtti.

Schönelfeld'in ardından bir konuşma yapan Federal İş Ajansı Başkanı Heinrich Alt fuarla ilgili olarak "Özellikle göçmen kökenlilere yönelik bu fuarı niye yapıyoruz, çünkü Almanya'da iş tükenmiyor ama iş gücü eksikliği var. Almanya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 20'sini göçmen kökenliler oluşturuyor ve maalesef iş piyasasına katılımları konusunda istenilen düzeyde değiller. Göçmenler arasında işsizlik oranı yüzde 46'lara dayanıyor. Bunun sebeplerini araştırıyoruz, bunun değişmesi lazım. Bu fuarlar aracılığıyla hedef kitleye ulaşmaya çalışıyoruz, katılımdan ilgiden memnunuz. Ailelerle,okullarla, işverenlerle, öğrencilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, meslek odalarıyla birlikte çalışıyoruz. İnternette 500 bine yakın iş teklifimiz var, dil kurslarımız var, meslek eğitim yeri bulamayanlar için destek kurslarımız var. Daha çok iş gücüne ihtiyacımız var. Bunu karşılamak için yılda 200 bin göçmene ihtiyaç var" diyerek göçmen kökenlilerin iş piyasasına kazandırılması için İş Ajansı'nın çalışmalarını özetledi.

İşkur da fuardaydı

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya'ya gelen İşkur heyeti de fuardaydı. İşkur Genel Müdür Yardımcısı Adnan Yıldırım ve İşkur Daire Başkanı Mehmet Aslan, fuarı genel olarak beğendiklerini belirterek, Türkiye'de de çok sayıda benzer fuarlar düzenlediklerini belirttiler.

Genel Müdür Yardımcısı Yıldırım, "Almanya'daki göçmenlerin istihdam sorunlarının, dil konusundaki uyum konusundaki sorunların farkındayız. Elbette karşılıklı çalışmalarla bu sorunlar da aşılacaktır. Biz de Türkiye'de değişik istihdam fuarları yapıyoruz. Bu konularda Almanya'dan daha geri değiliz. Elbetteki vatandaşlarımızın burada istihdam edilmelerini ve en iyi yerlere gelmelerini isteriz. Ancak onlar bizim de vatandaşımız, istiyorlarsa Türkiyede'de nitelikli personele ihtiyacımız var, bizim de kapımız açık. Almanya'da işgücüne ihtiyaç var. Karşılıklı olarak bizdeki nitelikli elemanlar da Almanya'ya gelebilir" dedi ve bu karşılıklı değişim için altyapının da mevcut olduğunu söyledi. Program arasında İşkur heyeti, Federal İş Ajansı Başkanı Heinrich Alt'a bir el işi bir bakır şekerlik hediye etti.

Gençler daha fazla seçenek istiyor

Fuarı ziyaret eden meslek eğitimi gören gençler de genel olarak fuardan memnun kaldıklarını ancak, daha fazla iş, meslek eğitim yeri sunumuna ihtiyaçları olduğunu belirttiler.Yusuf Altun: "Ben oto mekaniğiyle ilgili mesleklerle ilgileniyorum, fuar güzel ama benim istediğim meslekle ilgili bir sunum, işveren yok, çok kalabalık ve işveren sayısı az." Talha Yılmaz: "Benim için faydalı oldu, kimya alanında bir meslek yeri buldum, deneyeceğim. NRW'den daha fazla işveren katılsaydı iyi olurdu." Yasin Eroglu: "Çok kalabalık, çok daha farklı şehirlerden ve daha fazla teklif, işveren olabilirdi.

Şeckin Yağmur: Daha fazla işveren katılabilirdi, NRW'den daha fazla firma katılabilirdi. Bir de çok kalabalık, kime neyi soralım. İlhan Kapan: "Aslında çok faydalı ama çok dolu, danışmanlar çok meşgul, talep çok ama sunulan şeyler yeterli değil."

Hülya Sancak/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu