Haberler

İlkler maratonu

Cumhurbaşkanını Türkiye`de ilk kez halk seçecek. Bundan önceki 11 cumhurbaşkanı T.C hükümetlerinin meclislerinde seçilmişti. Bu defa, 12. Cumhurbaşkanını ilk kez halk seçecek.

Bunun yanısıra yurt dışında yaşayan Türkler de ilk kez bu seçimlerde oy kullanacak. Almanya genelinde 7 merkeze seçim sandıkları kuruldu. Vatandaşlar oy kullanmaya başladı.

Kayıtlar bulunamıyor

Çok tartışmalı olan konu internetten seçmen kaydını yapmak ve randevu almak. İnternetten gereği gibi faydalanma kültürünün yaygın olmadığı, interneti facebook`tan ibaret sanan bir kitlenin bunu başarabilmesini beklemek hayli iyimserlik. Kaldı ki ilk günlerde yurt dışı seçmen kütüğü denen sistem de çalışmıyordu. Ayrıca kayıtlarını bulamayanlar; kayıtları, seçim sandıkları Türkiye`de görünenler de ayrı konu.

Secim bölgesi Düsseldorf

En çok eleştiri alan başka bir konu da Almanya`da sadece 7 şehre konan şeçim sandıklarına yüzlerce km mesafeden seçmen beklenmesi, aynı aileden kişilere farklı gün ve saatlerde randevu verilmesi.

Tüm bunların sonrasında Almanya`da vatandaşlar bugünden itibaren oy kullanmaya başladı. 7 merkezdeki sandıklarda 31 temmuz 3 ağustos tarihleri arasında vatandaşlar oy kullanabilecekler, Oy kullanılacak merkezlerden biri de Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti`nin başkenti Düsseldof. Köln dahil olmak üzere eyaletteki pek çok şehirden kilometrelerce mesafeden seçmenlerin Düsseldorf`a gelmesi oy kullanması bekleniyor.

Haber Yorum/ Hülya Sancak- Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu