Haberler

Hübner: Belediyelerin maddi yükünün hafifletilmesini sağlıyoruz

Federal kabine geçen haftaki oturumunda, belediyelerin maddi yükünün daha fazla hafifletilmesini kararlaştırdı. 2015’in ocak ayından itibaren, şehirlere ve beldelere senede bir milyar Euro verilecek. SPD Eyalet Meclis Grubu Yerel Politika Sözcüsü Michael Hübner bu gelişmeyi "CDU ve SPD’nin koalisyon anlaşmasında yer alan bu sözün tutulması iyiye işarettir. Ayrıca bu sözün yerine getirilmesini de özellikle KRV SPD Meclis Grubu olarak tekrar tekrar talep ettik" diyerek SPD'nin çalışmalarına vurgu yaptı.

KRV Belediyelerine 250 milyon

Hübner sözlerine şöyle devam etti: "Bu onay yerel bütçelerin sağlamlaştırılması açısından önemli bir adım ve tarafımızdan bu gelişme her açıdan olumlu karşılanmaktadır. Eyalet hükümeti sürekli, kendisinin aldığı önlemlerin yanısıra federal hükümet tarafından da destek verilmesinin ve yeterli bütçe

 ayrılmasının gerektiğini dile getirmiştir. Bundan dolayı federal düzeyde koalisyon partnerleri arasında kararlaştırılan Acil Yardım Paketi Kuzey Ren Vestfalya’dan gelen baskı üzerine, hızlandırılmıştır. Federal hükümet 2015’den itibaren Katma Değer Vergisi’nden belediyelere verilen payı artırarak verecek ve Hartz-IV adı verilen sosyal yardımlardan yararlanan kişilere belediye tarafından yapılan kira yardımlarında daha yüksek pay üstlenecektir. Bu rakam toplamda yaklaşık bir milyar Euro tutmaktadır. KRV Belediyelerine yaklaşık iki yüz elli milyon pay düşmektedir. 

Şimdi planlanmış olan Federal Katılım Yasası (Bundesteilhabegesetz) bir an önce yürürlüğe girmelidir. Bu da senelik olarak beş milyar Euro’luk bir destek sağlayacak. CDU ve SPD bu konuda federal düzeyde anlaşmaya varmışlardı. KRV tarafından bu anlaşmanın uygulanmasına destek vermeye devam edeceğiz."

Muhabirce/ Düsselorf 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu