Haberler

Her yer CDU-Her yer Merkel

Öncelikle Alman partilerinin gösterdiği Türkiye kökenli adaylardan Federal Almanya Meclisi'ne girenleri sıralayalım:

SPD'den (Almanya Sosyal Demokrat Partisi)  Mahmut Özdemir (Duisburg), Gülistan Yüksel (Mönchengladbach),  Aydan Özoğuz, Metin Hakverdi, Cansel Kızıltepe.

Yeşiller'den (Grüne) Cem Özdemir, Özcan Mutlu, Ekin Deligöz. CDU'dan (Hristiyan Demokratlar Birliği) Cemile Giousouf. Sol Parti'den  (Die Linke) Sevim Dağdelen.

Tüm adayları gönülden kutluyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyorum.yessmiley

Her yer CDU-Her yer Merkel

Evet herkese hayırlı uğurlu olsun. CDU son yılların en iyi sonucunu 2013 genel seçiminde Angela Merkel ile aldı dersek yanlış olmaz. 61.8 milyon seçmen,  % 73 lük bir katılımla, yeni bir Merkel dönemi belirledi; 2013 genel seçim sonuçlarında güçlü bir Angela Merkel ile devam dedi.

Aslında perşembenin gelişi çarşambadan beliydi. Almanya tutarlı muhafazakar bir ülke. Geçen haftaki Bavyera seçimleri, bugünün habercisiydi. Geçen hafta başlamıştı Angela Merkel'in morali yükselmeye, çünkü kardeş partisi ve sadece Bavyera'da varolan CSU (Hristiyan Sosyal Birlik) ezici bir çoğnlukla seçimleri kazanmıştı ve FDP orada da meclis dışında kalarak FDP seçmeninin moralini altüst etmişti.

FDP Hessen'de başardı

22 Eylül 2013, Pazar günü, hem Almanya genelinde hem de Almanya'nın Hessen eyaletinde seçim vardı. Hessen eyaleti de Almanya genelinin kücük bir yansımasıydı. Orada da CDU 47 sandalye ile SPD'ye fark attı; SPD'nin 37 sandalyesi var.  Yeşiller ve Sol Parti de eyalet meclisinde. Kesin sonuçlara göre FDP orada da meclis dışında görünüyordu,ancak sonuçlar çok da kesin olmadığı için sabahın ilk saatlerine doğru, FDP nin yüzde 5'i yakaladığı haberi geldi. Ama yine de Hessen'de CDU ile birlikte iktidar ortağı olmak için yeterli değil!

Şansölye Merkel bir bakıma güven tazelemiş oldu

Diğer partiler de bu sonuçlardan kendilerine önemli paylar çıkardılar: Seçim sonuçlarına göre hezimete uğrayan sadece FDP değil, kendilerine çok güvenen Korsanlar da yerle bir oldu. Yaklaşık olarak yüzde 15'lik bir baraj altında kalan oylar var. Aslında önemli. Bu marjinallikleri partiler içlerinde eritebilselerdi, seçim sonuçları daha farklı olurdu. Mesela CDU'nun eksik 4 sandalyesi tamamlanmış olurdu, veya SPD'nin oyları biraz daha artardı…gibi… Neyse hayırlısı olsun cool

Federal mecliste koalisyon kiminle?

Şimdi: CDU'nun klasik koalisyon ortağı FDP Hür Demokratlar, resmen hezimete uğradı; meclis dışında kaldı. Sürpriz bir çıkış yapan sağ eğilimli Alternatifler de (Almanya için Alternatif)  meclise giremedi. Ama kıl payı bir oranla barai aşmadılar! Belki bu yazı yayımlandıktan sonra birşeyler olabilir, her ne kadar sonuçlar  (an itibariyle) yüzde 98 kesin olsa da…Ancak Hristiyan Birlik Partileri'nin, Alternatiflerle bir koalisyon istemedikleri de konuşuluyor…belli olmaz!

Kabaca meclis toplam sandalye detaylarına girmeden (598-606) ifade edersek, an itibariyle (sabah 03:00)  mecliste 296 milletvekili CDU'nun, 182'si SPD'nin. Sol Parti 60, Yeşiller de 60 milletvekiline sahip. Hükümeti kurmak için hiçbir parti tek başına yeterli değil. Alman seçim sisteminde hesaplama biraz karışık o yüzden buraya fazla sayı detayı vermeden kısa bir toparlama yapıyorum, zaten henüz kendileri bile düşünmüyordur ne yapacaklarını; önce herkes derin bir uyku çekecektir, sonra da biraz beyin fırtınası gerekecek.. 😉

Bu durumda: CDU yukarıdaki 3 partiden (SPD, Yeşiller, Sol Parti) birini yanına alarak koalisyona gidebilir. Ya da SPD, Sol Parti ve Yeşiller'le üçlü koalisyona gidebilir. (Kırmızı-kırmızı yeşil). Ama duyumlara göre Peer Steinbrück (SPD) Solcularla koalisyona sıcak bakmıyormuş… Ben SPD ve CDU'nun koalisyona gideceğini düşünüyorum; klasik-geleneksel-muhafazakar-alışılmış….güçlü… ?

Belli olmaz, yine diyelim ki hayırlısı olsun; Almanya için ne iyi olacaksa Türkler için de o olacak, sorun yok; bugüne kadar ne oldu ise bundan sonra da o olur… Güzel bir hafta diliyorum wink
 

Hülya Sancak/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu