Haberler

Helmut beni bir görsün

Almanya`da gençlerin siyasete ilgisini çekmek onları siyaset dünyasına kazandırmak için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Gençlik parlamentoları da bunlardan biri.

Almanya`nın Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu`nda 7. Eyalet Gençlik Parlamentosu toplantısı yapıldı. Dün sona eren toplantıda yeni parlamento başkanı, fraksiyon başkanları seçildi, toplantılar yapıldı. Gençlik parlamentosu eyalet parlamentosunun birebir kopyası gibi.

Cuma günü KRV Eyalet Parlamentosu Başkanı Carina Gödecke, KRV Gençlik Parlamentosu yeni başkanı 18 yaşındaki Malte Schade ile bir basın toplantısı düzenledi. Gödecke, “Amacımız gençlere siyaseti sevdirmek, onları demokrasi ve siyasete kazandırmak, gençleri en iyi gençler anlar, bu amacımıza ulaşmak beni sevindiriyor” dedi.

Malte Schade ise partilerden bağımsız olduğunu, öncelikle tüm partileri tanımak istediğini belirtti.

Aykut Ağgül Federal Parlamento yolunda

Ağgül: Türkçe Almanca kadar önemli diyorBu yılki Gençlik Parlamentosu toplantısına parlamentodaki 5 fraksiyondandan (SPD, CDU, Yeşiller, FDP, Korsanlar) 237 milletvekili katıldı. Göçmen kökenlilerin de aralarında bulunduğu Gençlik Parlamentosu üyeleri mecliste grup toplantıları yaparken SPD`li Aykut Ağgül ile sohbet ettik.

Aykut Ağgül basınla sohbetinde güzel Türkçesi ve tecrübeli bir siyasetçi tarzıyla geleceğin Federal Parlamento üyesi olacağının sinyallerini verdi.

SPD (Almanya Sosyal Demokrat Partisi) partiye 16 yaşında üye olan ve görevler almaya başlayan Ağgül, belediye meclisi üyesi ve aynı zamanda Göç ve Çeşitlilik Grubu Başkan yardımcısı.

Türkçe anadili önemli

Ben Türkçe konuşamasaydım dedemle konuşamazdım. Anadili çok önemli. Almancayı herkes çok iyi bilmeli ama anadilini de öğrenmeli diyor Aykut Ağgül. Aykut Aggül- SPD
Almanya`nın Märkisch bölgesindeki Nachrodt-Wiblingwerde kentinden gelen Aykut 19 yaşında. Türkçe`nin kendisi için çok önemli olduğunu ifade ediyor. Türkçe gazetelerin Almanya`da yayınlanmasının çok önemli olduğunu söylüyor. Gazeteleri de takip ediyor. “Dilin gelişmesi için okumak gerekir” diyor: Eğer Türkiye Meclisi için oy kullanıyorsak, Türkiye siyaseti ile ilgileniyorsak o ülkenin gazetelerini de okumak gerekiyor. Ayrıca hala çok iyi Almanca bilmeyenler için Türkçe okumak önemli, ancak okuyarak dil gelişir diyor.

Helmut Schmidt ile bir görüşsem

Yerel siyasette aktif rol alan Aykut Ağgül kendisine örnek aldığı siyasetçileri sorduğumuzda Willy Brandt, Helmut Schmidt, Frank Walter Steinmeier, Hannelore Kraft, diye cevap verince, Schmidt`in Türk ve Müslüman karşıtı görüşleri kendisine hatırlatılıyor.

Aykut Aggül Eyalet Meclisi`ndeKendinden emin bir şekilde “Helmut beni tanısa çok başka düşünür. Ben onunla bir masada otursam kendimi ona çok iyi tanıtırım, o düşünceyi onun kafasından silmeye çalışırım inşallah onunla görüşürüm, inşallah bir araya gelme imkanı olur. Helmut beni bir görsün kesinlikle düşüncesini değiştirir” şeklinde cevap veriyor.

Aykut Ağgül bu müthiş özgüven, çalışkanlık, angajmanla Alman Federal Meclisi`ne kadar uzanır.

Haber-yorum: Hülya Sancak/ Düsseldorf

 

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu