Haberler

Halk oylaması için ilk adım

Essen’de, Belediyen’nin Essen Fuarına 123 milyon avroluk yatırım kararının geri çekilmesi için halk oylamasına gitmek isteyen ittifak gurubu,  ilk yüz imzayı topladı. 

Essen'de 17 haziran 2013’de yapılan belediye meclisi  toplantısında CDU (Hristiyan Demokratlar Birliği) ve SPD (Almanya Sosyal Demokratlar Partisi)'nin oylarıyla,  Essen Fuarı'na 123 milyon euroluk yatırım kararı alınmıştı. Bu, Essen'e 1970’lerden bu yana, yapılacak olan en yüksek yatırım miktarı.  Bu karar belediye meclisinde Yeşiller Partisi ve Sol Parti tarafından reddedildi. Ancak karar, Hıristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratların oylarıyla meclisten geçti.

Karar geri alınsın

Essen Belediyesi'nin bu kararının geri çekilmesi için, Yeşiller Partisi, Sol parti, Korsanlar ve Essen'de faal olan bir çok sivil toplum örgütü (Attac ve BUND vb.) bir araya gelerek halk oylamasına gitmek üzere imza kampanyası başlattı.

Geçen perşembe, Essen kentinin Holsterhausen ilçesindeki pazar meydanında bir araya gelen ittifak üyeleri imza kampanyasını resmen başlattı. Yaklaşık iki saat içinde 100'ü aşkın imza toplayan ittifakçılar, ilk kampanyadan memnun.  İttifakçılar arasında bulunan Yeşiller Partisi Essen İl Başkanı Gönül Eğlence "İnsanlar konuya çok duyarlı. Bu kararın Essen’lileri yakından ilgilendirdiği çok açık. Çünkü bununla birlikte bütün kenti etkileyen çok önemli ekonomik bir karar alınmış oldu ve insanlar bunun farkında" dedi ve  oy hakkına sahip göçmen kökenli Essen’lileri imza kampanyasına katılmaya davet etti: "Özellikle göçmen kökenli Alman vatandaşlarını da yakından ilgilendirdiğini gördüm ve çok sevindim.  Zira bu karar, örneğin uyum, kültür ve spor politikası çerçevelerindeki projeleri de doğrudan etkiler. Oy hakkı olan herkesi bu karara sessiz kalmamaya davet ediyorum" dedi.

İmza kampanyası 3 ay sürecek

İmza kampanyası üç ay boyunca devam edecek. Bu zaman zarfında toplam 13600 imza toplanabilirse, ardından Essen Belediyesi sözkonusu yatırımı halk oylamasına sunacak. Halk oylaması sonucuna göre karar geri alınabilecek. İmza kampanyası sürecinde ve olası halk oylaması sürecinde Essen Fuarı'ndaki yapılandırma işlemleri durdurulacak.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi http://messe-buergerbegehren.de/ sitesinden veya Gönül Eğlence: 0176/666 076 30 numaralı telefondan edinilebilir.

Hülya Sancak/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu