Haberler

Hakem Esra

Gelsenkirchen'de yaşayan dört çocuklu Zonguldaklı Kararmış ailesinin üçüncü çocuğu olan Esra Kararmış (15), sahaların en genç ve başörtülü hakemi. Maçlara da başörtüsü takarak çıkan Esra, başörtüsüne şaşıranlar olsa da bunun pek sorun teşkil etmediğini söylüyor.

Gelsenkirchen'de yaşayan, dört çocuklu Zonguldaklı Kararmış ailesinin üçüncü çocuğu olan Esra Kararmış (15), sahaların en genç ve başörtülü hakemi.

Futbol Kulübü Horst-Emscher 08 formasıyla U15 ve U17 Gençler Ligi'nde iki yıl futbol oynayan Esra, kadro yetersizliği nedeniyle takımının ligden çekilmesinin ardından, öğretmeninin tavsiyisiyle hakemlik kursuna başladığını belirtti. Schawarz Blau Gladbeck Kulübü'ne bağlı olarak hakemlik yapmaya başlayan Esra, kısa sürede hakem olarak gösterdiği başarısıyla dikkat çekmeye başladı.

Bir iki yıl daha gençler liginde hakemlik yaptıktan sonra gerekli sınavları vererek profesyonel hakem olmak istediğini belirten Esra, gelecekte Türkiye'de de maç da yönetmeyi istediğini söylüyor.

Başörtüsü sorun olmuyor

Kızına maçlarında destek olan baba Fevzi Kararmış da "Kızımın hakem olarak sahaya çıkmasından gurur duyuyorum, Esra futbolu çok seviyor. Derslerine de engel teşkil etmiyor, biz de kendisine destek veriyoruz. Bazen maçların ardından birlikte değerlendirmeler de yapıyoruz. Bu güne kadar başörtüsü bir engel olmadı" diye konuştu.

SPG Holsterhausen- SV Hassel arasında hafta sonu oynanan U14 Gençler Ligi maçını yöneten Esra, saha içindeki hakimiyeti ve sakin yönetimiyle dikkat çekti. 3-3 sonuçlanan SPG Holsterhausen- SV Hassel maçında gözlemci olarak görevlendirilen Tobias Schulz da, maç boyunca Esra'yı izleyip not aldı. Schulz  "Esra'nın, hakemlikte henüz çok yeni olmasına rağmen, pek çok erkek meslektaşından daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Dünya kupasına ya da Avrupa kupasına gidebilmesi için elbette daha çok çalışması gerek. Bir kızın hakemliğe ilgi duyması elbette sevindirici. Kızlar arasında futbola ilgi fazla değil. Onun türbanlı olması çok sorun teşkil etmiyor ama zaten kız olarak bir de türbanlı bir Türk kızı olarak bu işi yapmak, diğerlerine nazaran pek kolay olmasa gerek" diyor.

Zaman zaman Almanların başörtüsüne şaşırdığını hissettim diyen Esra, "Gerek okulda gerekse futbol sahalarında, başörtümü çıkarmıyorum ve herhangi bir zorlukla da karşılaşmadım" diyor. Futbolun bir akıl oyunu olduğunu söyleyen Esra, "Futbolu çok seviyorum. Ayrıca futbolla stres atıyorum.Başta ailem ve öğretmenim olmak üzere tüm arkadaş çevrem de bana destek oluyor, futbolda gidebildiğim yere kadar gitmek istiyorum" sözleriyle kararlılığını belirtiyor.

Hülya Sancak/ Gelsenkrichen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu