Haberler

Güle Güle #TuğçeAlbayrak


Offenbach`ta McDonalds`ta 15 kasım günü, Sırp gençlerin saldırısı sonucu komaya giren ve bir daha uyanamayan Tuğçe Albayrak bugün (3 aralık 2014) doğup büyüdüğü topraklarda; Almanya`da toprağa verildi.

Cenaze namazı Wächtersbach`taki DİTİB Merkez Camisi`nde kılınan Tuğce Albayrak Bad Soden-Salmünster Şehir Mezarlığı`nda defnedildi.

Ailesinin ve sevenlerinin yanısıra binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde gözyaşları sel oldu. Almanya`da cesaretin, sorumluluğun ve duyarlılığın sembolü haline gelen Tuğçe Albayrak için, Almanya`nın farklı kentlerinden duyarlı insanlar cenaze törenine katılırken, T.C Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Berlin Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, T.C Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier, Offenbach Anakent Belediye Başkanı Horst Schneider, Main Kinzig Kaymakamı Erich Pipa, Avrupa Türk Toplumu Genel Başkan Yardımcısı Osman Gün, Wästerbach Belediye Başkanı Andreas Weiher, Wächtersbach Emniyet Müdürü Hans Knapp, Mainz Kinzig Meclis Başkanı Reinhard Kretschmer, Yozgat Ak Parti Milletvekili Ertuğrul Soysal, Turgut Yüksel (SPD), Mürüvet Öztürk (Yeşiller) de hazır bulundu.

Öğle namazının ardından Tuğçe Albayrak`ın cenazesi, üzerinde duvakla cami avlusuna getirildi. Frankfurt Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Dağlı`nın kıldırdığı cenaze namazının ardından cenaze Bad Soden-Salmünster Şehir Mezarlığı`nda defnedilmek üzere son yolculuğuna uğurlandı.

Tuğçe Albayrak`a ne olmuştu

Cesareti, toplumsal duyarlılığı ve sorumluluğuyla Almanya`da bir anda tüm toplumun ilgi odağı olan 23 yaşındaki Tuğce Albayrak 28 Kasım 1991`de Bad Soden-Salmünster`de doğmuş. Sivaslı bir anne ile Yozgatlı bir babanın kızı. Ailesiyle birlikte Gelnhausen`da yaşayan Tuğçe, Giessen Justus Liebig Üniversitesi`nde Almanca öğretmenliği bölümünde okuyordu.

Tuğçe`nin hayatını kaybettiği olay 15 Kasım 2014`te arkadaşlarıyla birlikte gittiği Offenbach`taki McDonalds`ta gerçekleşiyor. Bir grup Sırp genci McDonalds`ta, yaşlarının 13 ila16 olduğu söylenen iki Alman genç kızı taciz ediyor. Tuğçe Albayrak, kızları tacizcilerinden kurtarıyor. Hamburgerciden ayrılan Tuğçe otoparkta Sırp gençlerin saldırısına uğruyor ve 18 yaşındaki Sırp genci Sanel M. tarafından ölümcül darbelerle yaralanıyor. Hastaneye kaldırılıyor ancak yaşam savaşını kazanamıyor. Beyin ölümü gerçekleşen Tuğçe`nin ailesinin de izniyle 28 kasımda, (doğum gününde) bağlı olduğu yaşam destek ünitesi kapatıldı.

Üzücü olan bir nokta

Olayın duyulmasının ardından başta Bild gazetesi olmak üzere Alman basınında Tuğçe`ye geniş yer ayrıldı. Dikkatlerden kaçmayan ama pek dillendirilmeyen en önemli ayrıntı ise, Tuğçe`nin kendisini feda ettiği iki Alman kızın hastane sürecinde ve sonrasında ortaya çıkmayışı ve tanıklık etmeyişi!

İki gün önce basında bu iki kızın polis tarafından bulunduğu yazıldı ancak, neden tanıklık etmedikleri ortaya çıkmadıkları konusunda henüz doyurucu bir açıklama yok. Tuğçe`nin erdemli ve yürekli tavrı karşısında iki Alman kızın duyarsızlığı düşündürücü.

İmza kampanyası

Ancak Alman kamuoyunda Tuğçe gönüllere taht kurdu, change.org` ta Tuğçe`ye Almanya Liyakat Nişanı verilmesi için imza kampanyası başlatıldı. Almanya Cumhurbaşkanı J. Gauck, konuyu değerlendireceğini söylerken, cenaze namazına katılan Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier de “şu an yastayız, çok üzgünüz. Definden sonra da aileyi yalnız bırakmayacağız. Gündemde ne varsa incelenir ve gereği yapılır” şeklinde konuştu.

Medeni cesaretin, toplumsal sorumluluğun, duyarlılığın güzel bir örneğini sergileyen Tuğçe Albayrak`ın mekanı cennet olsun.

Hülya Sancak/ Wächtersbach (Hessen)

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu