Haberler

Gönül Eğlence Essen Anakent Belediye Başkanı adayı

Gönül Eğlence- Yeşiller Essen Almanya`nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti`nde (KRV) ilk defa bir siyasi parti bir göçmen kökenliyi Anakent Belediye Başkanı olarak aday gösterdi.

Birlik Yeşiller Eyalet Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşiller Essen İl Başkanı Gönül Eğlence dün parti binasında yapılan seçimlerde çoğunluk oylarıyla Anakent Belediye Başkanlığına aday gösterildi.

Yaklaşık 570 binlik nüfusuyla  NRW`nin 3. büyük kenti olan Essen`de gelecek eylül ayında Büyükşehir Belediye Başkanlığı için seçimler var. Seçimlerde SPD (Almanya Soyal Demokrat Partisi) adayı Reinhard Paß ve CDU (Almanya Hristiyan Birlik Partisi) adayı Thomas Kufen`a karşı Birlik 90/Yeşiller Partisi`nin büyükşehir belediye başkanı adayı olan Gönül Eğlence sürpriz yapabilir.

Göçmen kökenliler yerel siyasete katılsınGönül Eğlence, partililere belediye başkanı seçimleriyle ilgili görüşlerini anlattı

Essen kenti göçmen kökenlilerin de yoğun yaşadığı bir merkez. Oylar ağırlıklı olarak SPD ve CDU arasında dağılsa da, Gönül Eğlence Yeşillerin bu dengeyi değiştirmek istediğini söylüyor. Yeşillerin oy dağılımına etkisiyle balotaja gidilebilir ve bu da dengelerin değişmesine; büyük partilerin adayının ilk turda seçim kazanmasına engel olur.

“Benim adaylığımda önemli olan Yeşiller`in şehirdeki ağırlığının ortaya konması. İki erkek adayın karşısına bir kadın aday olarak çıkıyorum. Bu seçimlerde özellikle göçmen kökenli seçmenlerin de oyları çok önemli. Göçmen kökenliler yaşadıkları şehrin yönetiminde söz sahibi olmak istediklerini oy kullanarak göstermeli, sandığa giderek kendilerine yakın buldukları adaya oy vermeliler” diyerek göçmen kökenlileri de seçimlerde duyarlı olmaya, oy kullanmaya davet etti.

Muhabirce/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu