Haberler

Gençler iş başvurularında zorlanıyorlar

Dinslaken kentinde bulunan Türk-Alman Veliler Derneği´nde gerçekleştirilen Çeşitlilik Forumu toplantısında, gençler meslek ve iş başvurusunda dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendirildi. Başvuru uzmanı Shabena Hanif, konuya ilişkin dosyaların hazırlanmasından beden diline kadar pek çok ayrıntıyı içeren sunumunun ardından, gençlerle  birebir başvuru provası yaparak, başvuru sürecine dair tavsiyelerde bulundu.

Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı´nın Otto Bennecke Vakfı ile birlikte yürüttüğü MIGOVITA Projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe gençlerin ilgi ve katılımı yüksek oldu. Mesleki eğitimin gelecek planlamasında dikkate alınması gereken önemli bir konu olduğunun altını çizen başvuru uzmanı Shabena Hanif “Gençler meslek eğitimini dikkate önemseseler de, başvuru sürecini yeteri kadar ciddiye almıyorlar. Halbuki bu aşama iyi bir gelecek kurmanın temelinde yer alıyor“ dedi.

Başvuru dosyası önemli

Başvuru sürecine ilişkin bir bilgilendirme etkinliği fikrinin, göçmen dernekleri ile gerçekleştirdikleri çalışmalar kapsamında fark edilen bir eksikliği gidermek üzere doğduğunu belirten MIGOVITA Projesi Sorumlusu Turan Küçük „İyi bir iş ve meslek eğitimi edinme konusunda, başvuru belgelerinin hazırlanması, işveren karşısında doğru ifade seçimi ve beden dilinin doğru kullanımı anahtar rol oynuyor. Bu anahtara sahip olmayan gençlerimiz maalesef becerilerini göstermekte zorlanıyorlar“ diye konuştu.

Toplantının kapanışında konuşan Dinslaken Türk-Alman Veliler derneği gençlik kolları yetkilisi Erol Tonk, MIGOVITA Projesi ile işbirliklerinin sağladığı kazanımlardan memnuniyetini dile getirirken, etkinliğe katkılarından ötürü Duisburg DITIB Merkez Camii geçlik kolları yöneticisi Sercan Adıgüzel’e teşekkürlerini iletti.

Muhabirce/ Düsseldorf

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu