Haberler

Gençler için meslek eğitimi önemli

Almanya'nın Essen kentindeki Avrupa Gümüşhane Dölek Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, gençleri ve ailelerini meslek eğitimi konularında bilgilendirmek için bir toplantı düzenledi. Meslek Eğitimi Danışmanı Mücahit Akkuş'un konuşmacı olarak davet edildiği toplantı, DİTİB Essen Yeni Cami Derneği toplantı salonunda yapıldı.

Avrupa Türk İş adamları ve Sanayicileri Derneği (ATIAD) ile Alman İş Ajansı'na bağlı olarak danışmanlık hizmeti veren Eğitim Danışmanı Mücahit Akkuş toplantıda, gençlerin iş öncesi eğitimi ve okul sonrası meslek seçimi konusunda bilgiler verdi, gençlere ve ailelerine bu konularda titiz ve dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Mutlaka bir diploma sahibi olmalı

Gençlerin gelecekte meslek sahibi olabilmeleri için en az 10. sınıfa kadar okul eğitimini sürdürmeleri gerektiğini ifade eden Mücahit Akkuş "Gençlerimiz 10. sınıftan sonra meslek eğitim alanları bulamazlarda, ara vermeden meslek okuluna devam etmeleri gerekiyor. Vasıfsız olarak doğrudan bir işe başlama yerine, bir meslek eğitimini tamamladıktan sonra o meslek sektöründe iş aramalarını öneriyoruz" dedi. Akkuş, "Anne babaların gençlerin eğitimiyle yakından ilgilenmesini öneriyoruz, aksi durumda mesleği olmayanların iş bulmaları çok zor olacaktır" sözleriyle, ailelere de çocuklarının geleceği ile ilgili konularda daha dikkatli olma çağrısı yaptı.  

Maddiyata değil gençlere yatırım yapılmalı

Toplantıyı organize eden ve kendisi de daha önce Türkiye'de öğretmenlik yapan Avrupa Gümüşhane Dölek Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ünsal Gür de, "Çocuklarımızın eğitimini önemsememiz gerektiğini düşünerek toplantıyı düzenledik. Çocuklarımızın, okul eğitiminde ve sonrasında işe atılırken yanlarında olmalıyız, destek vermeliyiz. Artık ata yata ve kata değil, çocuklarımıza yatırım yapma zamanı" diyerek eğitimin önemine dikkat çekti.

Muhabirce/ Essen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu