Haberler

Ezan ve Hutbe Okuma Yarışması Almanya finali

Din Hizmetleri Müşavirliği ve DİTİB işbirliği ile düzenlenen 2015 yılı,”12. Ezan-ı Güzel Okuma ve 15. Güzel Hutbe Okuma Yarışması”nın Almanya finalleri Münih bölgesinde faaliyet gösteren DİTİB Merkez Mehmet Akif Camisi’nde yapıldı.

Yarışmaya; DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Din Hizmetleri Ataşelerinin yanı sıra din görevlileri, dernek yöneticileri, öğrenci velileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Yarşmada bir konuşma yapan DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, yarışmadaki esas amacın camilerde yetişen çocukları ödüllendirmek, teşvik etmek, ailelerine ve topluma gösterip kendilerini onore etmek olduğunu ifade etti.

Ezan önemli

Ezan-ı Muhammedi`nin hayatımızda çok önemli olduğunu, bu sebeple çocuklarımızı bu konuda yetiştirerek onları geleceğe hazırlamak gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Aşıkoğlu, “Burada bulunan öğrencilerimizi, din görevlilerimizi, dernek yöneticilerimizi, çocuklarımızın anne ve babalarını canı gönülden tebrik ediyorum. Çocuklarımızın hepsi birbirinden güzel, hepsi birbirinden başarılı performans sergilediler. Burada yaşayan Müslüman toplumu olarak kendi dinimizi ve kültürümüzü yaşatmak için kendi içimizden insanlarımızı yetiştirmemiz gereklidir. Geleceğimiz ve istikbalimiz olacak bu gençleri tekrar tebrik ediyor ve sizleri Allah`a emanet ediyorum” dedi. 

2015 Ezan okuma birincisi Hüseyin Yazır Almanya

Konuşmaların ardından Münih Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal başkanlığında Din Hizmetleri Ataşeleri Ramazan Dağlı (Frankfurt) ve Mümin Şener (Nürnberg)’den oluşan jüri ile yarışmaya geçildi.

Finalistler ödüllendirildi

Yarışmaya Almanya genelinde 13 ataşelik bölgesinden ezan ve hutbe alanında bölgelerinde birinci olan öğrenciler katıldı.

12. Güzel Ezan Okuma Yarışmasında Mainz Bölgesinde Hüseyin Yazır Almanya birincisi, Frankfurt Bölgesinden Malik Tosun Almanya ikincisi ve Düsseldorf Bölgesinden de Cenk Atalay Almanya üçüncüsü oldu.

15. Güzel Hutbe Okuma Yarışmasında Münster Bölgesinden Fatik Akyüz Almanya birincisi, Köln Bölgesinden İlyas Bıdıl Almanya ikincisi ve Mainz Bölgesinden de İsmail Ceren Almanya üçüncüsü oldu. Program dereceye giren yarışmacılara, belge ve ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Muhabirce/ Münih

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu