EğitimHaberler

Ruhr Veliler Birliği geleneksel okuma yarışmasını 16 yıldır düzenliyor

ESSEN- Ruhr Veliler Birliği (Elternverband Ruhr), 16 yıldır kesintisiz olarak düzenlediği “İki Dilli Okuma Yarışması” etkinliğini bu yıl da Essen’deki dernek lokalinde gerçekleştirdi.

STIFTUNG: BILDUNG! EĞİTİM! Vakfı ve Kuzey Ren Vestfalya Türk Topluluğu (Türkischer Bund in NRW) destekleriyle düzenlenen okuma yarışmasını; KRV Türk Öğretmenler Derneği, KRV Türkiyeli Öğretmenler Derneği ve KRV Türk Veli Dernekleri Federasyonu destekledi.

Ruhr Veliler Birliği geleneksel okuma yarışmasını 16 yıldır düzenliyor
Ruhr Veliler Birliği geleneksel okuma yarışmasını 16 yıldır düzenliyor

Sunuculuğunu öğretmen ve aynı zamanda Ruhr Veliler Birliği Başkan Yardımcılarından Kamuran Turan ile dernek saymanı ve Ana-Tolia Kadınlar Derneği (Ana-Tolia e.V. Katernberger Frauenverein) Başkanı Funda Tunçtürk’ün üstlendiği okuma yarışması, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

OKUMA KELİME DAĞARCIĞINI GELİŞTİRİR

Açılış konuşmalarını Ruhr Veliler Birliği Eş Başkanları Dr. Ali Sak ile Fatime Okuyucu beraber yaptı. T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ateşesi Sabri Yolcu’yu, tüm jüri üyelerini, öğrencileri, velileri, öğretmenleri ve sivil toplum kuruluşu üyelerini selamlayan ve katılımlarından mutluluk duyduklarını ifade eden başkanlardan Fatime Okuyucu konuşmasına okumanın, kişinin kelime dağarcığını geliştirerek kendisini ifade etmesine yardımcı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Ruhr Veliler Birliği geleneksel okuma yarışmasını 16 yıldır düzenliyor
Ruhr Veliler Birliği geleneksel okuma yarışmasını 16 yıldır düzenliyor

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklaşıyor. Sizlere Başöğretmen Atatürk’ün gelecek nesillere verdiği önemi vurguladığı şu sözleri hatırlatmak isterim: Küçük hanımlar, küçük beyler. Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı ve bir mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz. Bu vesileyle siz çocukların bayramını kutlarım.”

Eş başkanlardan Dr. Ali Sak ise dernek olarak 16 yıldır düzenledikleri bu yarışmaya desteklerini sunan velilerin, emeklerinin karşılığını çocuklarının başarısıyla aldığını belirterek “16 yıllık tecrübemiz gösterdi ki, bugüne kadar yarışmaya katılan çocuklarımızın büyük çoğunluğu liseye gitme başarısı gösterdi, hatta çoğu üniversite okudular ya da hala okuyorlar” dedi. Dr. Sak, verdikleri destekten dolayı STIFTUNG: BILDUNG! EGITIM! Vakfı’na, KRV Türk Öğretmenler Derneği’ne ve yolun başından beri yanlarında olan değerli Türkçe öğretmenlerine teşekkür etti.

OKUMA YARIŞMALARI ÖNEMLİ

Ruhr Veliler Birliği geleneksel okuma yarışmasını 16 yıldır düzenliyor
Ruhr Veliler Birliği geleneksel okuma yarışmasını 16 yıldır düzenliyor

STIFTUNG: BILDUNG! EGITIM! Vakfı adına Saadettin Tüzün ise “Yaşadığımız teknoloji çağında çocukların ilgisi dijital oyunlara yönelmiş durumda. Okuma yarışması gibi etkinlikler, kültürümüzü korumamız ve geleneklerimizi ayakta tutmamız açısından çok önemlidir. Biz de vakıf olarak bu önemi, desteğimiz ile vurgulamak istiyoruz“ dedi.

T.C. Essen Eğitim Ateşesi Sabri Yolcu da tüm misafirleri selamlayarak, bu topraklarda doğup büyüyen çocuklarımızın çift dilli yetişmesi ve anadiline sahip çıkmasının çok kıymetli olduğunu söyledi: “Anadilimize, kültürümüze, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkılması noktasında, velilerimize, sivil toplum örgütlerimize ve bizlere çok önemli görevler düşüyor. Bu konudaki sorumluluk hepimize aittir. Değerli veliler sizlerden ricam çocuklarımızı böyle güzel etkinliklerden mahrum bırakmayalım. Ülkemiz ile olan bağlarının güçlenmesine özen gösterelim ve eğitim konusuna daha da önem verelim” dedi.

SPD Eyalet Milletvekili Julia Kahle-Hausmann da Çift Dilli Okuma Yarışmasını unutmadı. Çift dilli düzenlenen bu tür organizasyonların eğitimin gelişmesine katkısının yadsınamaz olduğunu, daha iyi bir gelecek için eğitimin kilit bir rol oynadığını ve konuda değerli veliler ve bu organizasyona katkı sağlayan sivil toplum örgütleriyle ayni fikirde olduğunu söyleyerek özellikle velilere destekleri için çok teşekkür etti.

Dortmund merkezli KRV Türk Öğretmenler Derneği 2. Başkanı, öğretmen Doğan Biçer de “Bugün burada olan tüm arkadaşlarıma (çocuklara) başarılar diliyorum. Anne babalar iyi ki varsınız. İyi ki buradasınız” diyerek teşekkür etti.

FİNAL 26 MAYIS’TA YAPILACAK

Ruhr Veliler Birliği geleneksel okuma yarışmasını 16 yıldır düzenliyor
Ruhr Veliler Birliği geleneksel okuma yarışmasını 16 yıldır düzenliyor

Okuma etkinliğinde, öğretmenler adına konuşmayı aynı zamanda Ruhr Veliler Birliği Başkan Yardımcılarından Ahmet Değirmenci yaptı: “Yarışmaya katılan çocuklarımız okullarında Almanca ve Türkçeyi en iyi okuyanlar arasındadır. Ben inanıyorum ki bu çocuklarımız geleceğimizi aydınlatacak, gururumuz olacaklardır. Ayrıca Türkiye ziyaretlerinde iletişim sıkıntısı yaşamayıp, sosyal hayata daha iyi adapte olacaklardır. Türk edebiyatını anadillerinde okuyup öğrenecek ve çevrelerine yayacaklardır” dedi. Konuşmasını çocuklarla tekerleme söyleyerek noktalayan Değirmenci, çocukların heyecanlarını yenmesine yardımcı oldu.

Yarışmaya KRV Eyaleti’ndeki 10 şehirden, 30 ilkokul dahil oldu. Bu ilkokullara kayıtlı toplam 50 öğrencinin yarıştığı okuma yarışması Türkçe ve Almanca olmak üzere iki kategoride gerçekleştirildi. 3. ve 4. Sınıf öğrencilerinden toplam 50 öğrenci kendi kategorilerinde bölge birincisi olmak adına hünerlerini sergilediler. Kazananlar, 26 Mayıs tarihinde Oberhausen’da diğer bölgelerin finalistleriyle KRV Eyaleti birincisi olmak için yarışacaklar. Kazanan çocuklara ödülleri, STIFTUNG: BILDUNG! EGITIM! Vakfı desteğiyle haziran ayında düzenlenecek galada takdim edilecek. Okuma yarışması, tüm katılımcıların Hayat Bayram Olsa şarkısı eşliğinde çocukların dans etmesiyle son buldu. Muhabirce/Sinem Akbaş- ESSEN

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Başa dön tuşu