Haberler

Eğer Omzunuz Ağrıyorsa

Elimiz, kolumuz, dizimiz ağrımadığı sürece eklem ve bunun da ötesinde omuz sağlığımızın nasılı, nedeni, niçini kaçımızın aklına geliyor? Ortopedistlere göre, aslında çok kolay tedavi edilecek ağrıları çoğumuz kronikleşinceye, hatta bıçak altına yatıncaya kadar çekiyoruz ve yine de bir ortopedist hekime görünmüyoruz. Kamp-Lintfort Sankt Bernhardt Hastahanesi Ortopedi Bölümü uzmanları, organize ettikleri ''Eğer Omzunuz Ağrıyorsa'' semineri kapsamında omuz sağlığımız üzerine eğitici ve öğretici bir etkinlik gerçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu seminer ilgiyle izlendi.

Omuza giden yollara dikkat edin!

Ortopedi ve Omuz Cerrahisi Başhekimi Doktor Thomas Michniowski seminer kapsamında yer alan sunumunda, omuz sağlığımızın eklemlerimizi nasıl kullandığımıza ve yeterince koruyup korumamıza bağlı olduğuna işaret ederek, mesela; devamlı aynı kol üstüne yatarak uyuma alışkanlığımız gibi el ve koldaki herhangi daimi-tekdüze bir hareketin, ağır yükü omuzlara dengelemeden bilinçsizce kaldırmanın, kasları düzenli veya yeterince hareket ettirmemenin, hatta kazaen düşüşlerde nasıl davranılması gerektiğini bilmemenin omuzlarda ciddi kronik rahatsızlıklara yol açabildiğine dikkat çekti.

Omuz ağrısı deyip geçmeyin!

Dikkatsizce veya bilinçsizce ortaya çıkan, hatta kronikleşen bu rahatsızlıklara, çokça durumlarda, ancak cerrahi müdahalenin çare olduğunu belirten Başhekim Michniowski, sunumunun geri kalan kısmında örneklerle omuz cerrahisine yer verdi. Omuz cerrahisinde ve tekniğinde ortopedinin son yıllarda büyük gelişmeler kaydettiğini belirten başhekim, ''Bu sayede, tüm kas ameliyatları yanı sıra, aşırı eklem yıpranmasına veya kiriş bağı zedelenmesine bağlı birçok kompleks omuz rahatsızlıklarını günümüzde artık başarıyla tedavi ediyoruz, lakin unutmayalım ki; tüm bu komplikasyonların ortaya çıkmaması birincil olarak sizin kendi elinizde, biz ortopedistler sorunu büyümeden anlarsak, size yardımımız daha çabuk ve kolay oluyor, lütfen bizlerden korkmayın!'' dedi.

Mustafa Güleç / Moers

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu