Haberler

Ece bebek annesine kavuştu

Günlerdir takip ettiğimiz “Ece bebek- Ece Kışla” davasında 6 mart mutlu sona ulaşılan tarih oldu.

Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde, Gençlik Dairesi tarafından ailesinden kötü muamele gördüğü iddiasıyla 30 ocakta alınmış ve bir Alman bakıcı/koruyucu aileye verilmişti Ece Kışla; o zaman henüz 6 aylıktı. 

Aile hemen hukuk sürecini başlattı ve ilk Ece bebek davası 18 şubatta görüldü. Bilirkişi raporunda eksikler vardi, yanlışlıklar vardi, dava 4 marta ertelendi. Gelsenkirchen- Buer Aile Mahkemesi önü 4 martta ana baba günüydü, Ece bebeğe destek olmak için herkes oraya toplanmıştı.

Ancak hakim kararı o gün vermedi ve ertesi gün yani 5 martta, öğleden sonra ailenin avukatına faxla bildirdi. Karara göre Ece bebek, ivedilikle ailesine teslim edilmeliydi, ancak bir yıl boyunca Gençlik Dairesi kontrole gelecek ve bebek her ay doktor kontrolünden geçecekti.

Mutlu tarih: 6 Mart

6 Mart günü Gençlik Dairesi minik Ece’yi, sabah 9.30 da ailesine teslim etti, Ferhat ve Yasemin Kışla çifti bebekleriyle eve döndü. Ece Kışla annesinin kucağında çok mutlu görünüyordu, annesi de Ece’sine sımsıkı sarılmış “Şu an çok mutluyum ne diyeceğimi bilemiyorum, dünyalar benim oldu, bebeğime kavuştum, bize destek olan herkese binlerce kez teşekkür ediyorum” diyordu.   

Herkes aileye destek verdi

Süreç boyunca sivil toplum kuruluşları, Münster Başkonsolosluğu, Türk Alman pek çok kişi, aileye destek verdi. Alman komşulardan postacıya kadar herkes aile ile birlikte  süreci takip etti. Aileye en büyük desteği de Zonguldaklılar Derneği ve UETD Gelsenkirchen şubesi Başkanı Erol Yukarıbaş verdi. Olayı Türkiye gündemine  taşımak için, milletvekillerine haber veren, siyasilerle temas halinde olan Yukarıbaş, sürekli olarak birlik beraberlik mesajları verdi.

Erol Yukarıbaş, “Bu inanılmaz bir süreç, belki de ilk defa bir dava 35 gün gibi bir sürede sonuçlandı. Alman hukukuna güvenimizi hiç kaybetmedik, kurumların art niyetli olduğunu düşünmek istemedik. Davanın lehimize sonuçlanacağını umut ettik, ve nitekim, belgelerle, yapılan hatalar, ortaya kondu ve dava hakimi bu hataları gördü lehimize karar verdi. Sonuçta, bebeğimize kavuştuk bu çok önemliydi. Ancak önemli olan bazı noktalar var: Türkler bu konuya daha duyarlı olmalı, koruyucu aile olma konusu gözardı edilmemeli, çocuklarımızla daha iyi ilgilenmeliyiz” dedi. Erol Yukarıbaş süreç boyunca, herkesin gerek Türkiye’den gerekse Almanya’dan konuyla yakından ilgilendiğini ve basının da kendilerine çok destek verdiğini belirterek, duyarlı olan herkese teşekkür etti.

foto galeri

http://www.okubeni.de/

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu