Haberler

Düsseldorf Ülkü Ocağı açılışında mesajlar

Türk Federasyon Düsseldorf Ülkü Ocağı, Düsseldorf Eller'da yeni bir lokale taşındı. Açılışa T.C Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür, ATF KRV 2. Bölge Başkanı Ahmet Şahin ve beraberlerindeki heyetlerle, üye ve davetlilerin oluşan kalabalık bir grup katıldı.

Önce yasin suresinin ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu açılıştan sonra konusmalar yapıldı.

Türkçeye önem verilsin

Açılışa katılan Başkonsolos Alaattin Temür de konuşmasında Türk toplumunu ilgilendiren önemli noktalara değindi. KRV Eyaletinde 400 bin öğrenci olduğunu ama bunlardan Türkçe dersine katılanların sayısının 115 bin gibi az bir rakam olduğunu belirterek, Türkçe diline önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni bina nisan- mayıs gibi hazır

Yeni konsolosluk binasının altyapı işlerinin/ inşaatının bittiğini belirten Temür, mobilyaların da tamamlanmasından sonra, tahminen bahar aylarında yeni binaya geçileceğini belirtti. Yeni binada geniş toplantı-sergi salonları olduğunu belirten Temür, telefonla ulaşma sorununun da olmayacağını belirtti. Seçimlerle ilgili olarak da Avrupalı Türklerin artık seçim sürecinde etkili olduğunu belirterek, herkesin bu hakkını kullanmasını istedi. Başkonsolos Temür, bu seferki seçimlerde randevu sistemi olmadığını ve yaklaşık 2 hafatalık bir sürede herkesi konsolosluklarda oy kullanabileceğini ifade etti.

Irkçı saldırılar aidiyet duygusunu zedeliyor

Son yıllarda ırkçı saldırılarda artış olduğuna dikkat çeken Başkonsolos Alaattin Temür, son aylarda özellikle camilere yönelik saldırıların dikkat çekici olduğunu belirtti ve Dormagen'daki camileri örnek gösterdi. Temür, İslam dininin tartışılması yerine saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunmasını istediklerini belirterek, bu gerçekleşmezse burada yetişen gençlerin bundan olumsuz etkilendiğini, aidiyet duygularının zedelendiğini ifade etti. Almanyanın genç nüfusa ihtiyacı olduğunu belirten Temür, bu bağlamda burada yetişen gençlerin kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.

Derneklerde sosyalleşme önemli
Dernek çalışmalarını önemsediğini belirten Başkonsolos Temür, çocuklar Alman okullarında bireyselliği öğreniyor, ancak derneklerde soyal faaliyetlere katılarak sosyalleşiyorlar. Bu bağlamda dernek faaliyetleri önemli diyerek, mekan hayırlı uğurlu olsun, iyi çalışmalar, başarılar diliyorum sözleriyle konuşmasını bitirdi.

KRV 2.Bölge Başkanı Şahin: "Ülkücü hareket Türk federasyon çatısı altındadır"

ATF KRV 2. Bölge Başkanı Ahmet Şahin Ahmet Şahin konuşmasından Başkonsolos Temür'ün Türkçe dili vurgusuna değinerek, Türk Federasyon'un Almanya'da ilk kurulduğu 1978 yılından beri Türkçe dili için çalışmalarda bulunduğunu belirtti.

Sizlerle burada bir araya gelmekten onur duyuyorum diyen Ahmet Şahin bundan sonraki çalışmalarımızı buradan Türk Federasyon'a bağlı Düsseldorf Ülkü Ocağından yürüteceğiz, herkesi de buraya derneğimize bekliyoruz dedi.

Ahmet Şahin ülkücü haraket Türk Federasyon'un çatısı altındadır ve bunun dışındaki eylemler ülkücü harekete mal edilemez diyerek, federasyondan ayrı yapılan çalışmalarlar ilgileri olmadığını da vurguladı.

Hülya Sancak/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu