Haberler

Düsseldorf Cumhuriyet Bayramı`nı kutladı

Tüm yurtta ve yurtdışı Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı. Bayram öncesi, Karaman'ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden faciası nedeniyle kutlamalar buruk geçerken her türlü müzik ve eğlence programından imtina edildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosluğu tarafından Intercontinental Otel'de verilen bir resepsiyonla kutlandı.

T.C. Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan'dan mesaj

Konsolosluk bölgesindeki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasiler, bürokratlar ve cemiyetin çeşitli kesimlerinden davetlilerin katıldığı resepsiyonda T.C Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür ve eşi Efsane Temür misafirleri resepsiyon salonunun kapısında karşıladı.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Meclisi Başkanı Carina Gödecke ve Düsseldorf Anakent Belediye Başakanı Thomas Geisel'in de davetliler arasında bulunduğu resepsiyon, T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajının okunmasıyla başladı.

Kültürel yakınlaşma

Ardından T.C Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür, Almanca yaptığı konuşmasında KRV Türk Alman Parlamento Dostluk Grubu çalışmalarına da değinerek, aynı zamanda grup başkanı olan Carina Gödecke'ye teşekkür etti. Birlikte çalışmanın geldiği en güzel noktaya örnek olarak da, iki yıldan beri KRV Meclis çatısı altında düzenlenen iftarlar olduğunu belirten Başkonsolos Temür, cumhuriyetin Türk Milleti için önemine vurgu yaparak, Türkiye de meydana gelen Ermenek maden kazasından dolayı kutlamayı bir araya gelerek anma ile sınırladıklarını ifade etti. Temür başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerin ruhları şad olsun diyerek davetlilerin Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Aşırıcılara geçit yok

KRV Eyalet Meclisi Başkanı Carina Gödecke konuşmasında, Atatürk'e ve modern Türkiye Cumhuriyeti için yapılan devrimlerin önemine vurgu yaptı. Ermenek maden kazasını ve dolayısıyla Soma maden facisasını da anarak, "Biz maden bölgesi yaşayanları olarak, maden yaşamını ve bu olayların ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz ve anlıyoruz" dedi. Gödecke, Suriye ve mülteciler bağlamında bölgesel savaşa da vurgu yaparak, Türkiye'nin mülteci kabülünün de takdire değer olduğunu ifade etti.

Gödeceke, Almanya'daki son gelişmeler üzerine aşırı sağcılara izin verilmeyeceğini, farklı düşünceler, inançlar, kültürlerle birlikte oluşturulan toplumsal barışın aşırıcılar tarafından bozulmasına izin verilmeyeceğini belirtti. Resepsiyon akşam yemeğiyle sona erdi.

Hülya Sancak/ Düsseldorf

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu