Haberler

Doğu Perinçek davası AİHM`de görüldü “Özet”

Doğu Perinçek- Foto: ECHREvet Doğu Perinçek davası AİHM'de görüldü ve karar bir kaç ay sonra açıklanacak. 17 yargıcın baktığı davada, Doğu Perinçek ve İsviçre'nin yanısıra  Ermenistan ve Türkiye de davaya müdahil oldu.

Doğu Perinçek  davası neydi?

Doğu Perinçek 2005 yılında İsviçrede katıldığı toplantılarda Ermeni soykırımı yapılmadığını soykırım iddilarının uluslararası yalan olduğunu söylemişti. İsviçre'de 2005 yılında çıkarılan yasalar gereği soykırımı inkar etmek yasaklanmış olduğundan Perinçek'e dava açılmış ve 3 ay hapis cezasına çarptırılmış, ceza daha sonra para cezasına çevrilmişti. Karara itiraz eden Doğu Perinçek davayı AİHM'e taşımıştı. AİHM Doğu Perinçek lehinde karar vermiş, ve İsviçre yargısının kararırının ifade özgürlüğüne aykırı olduğuna karar vermişti. İsviçre de temyize gitmişti.

Dün görülen davada taraflar kendi açılarından kendilerini savundular

Doğu Perinçek Strazburg'a yaklaşık 200 kişilik bir heyetle geldi. Doğu Perinçekle birlikte tanıdık isimler de mahkemedeydı. Egemen Bağış, Deniz Baykal, Yaşar Okuyan, Süheyl Batum, Haluk Koç, Nasuh Mahruki bu isimlerden bazıları. Elbette Almanya başta olmak üzere komşu Avrupa devletlerinde yaşayan Türkler ve Ermeniler de kendi taraflarına destek olmak için Strazburg'a gitmişti.

Amal Clooney- Foto ECHRDuruşmada taraflardan Ermenistan avukatları ve bunlar arasında bulunan avukat  Lübnan-Ingiliz asılllı Amal Clooney de sürelerini daha çok Ermeni soykırımı iddiasını mahkemeye anlatmakla geçirdi. Clooney, Osmanlıların hristiyanları yoketmek için de bu katliamı yaptığını ifade ederek konuya pek fazla dile getirilmeyen bir boyut da kattı. Bu arada Amal Clooney, George Clooney'nin karısı olmasından dolayı medyanın da ilgi odağı oldu.

Doğu Perinçek mahkeme sonrasında ajanslara umutlu olduğunu belirtti, bu dava ile Avrupa'da iklimin degişeceğini ve artık kimsenin Türkleri soykırımcı Türkler diye aşağılamayacağını belirtti.

Karar ne zaman

Davanın kararının kesin tarihi henüz belli değil. Birkaç ay deniyor. Bu 24 nisan haftası da olabilir, yaz ortası da olabilir diye düsünüyorum…

Muhabirce/ Strazburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu