Haberler

Deniz Naki: İlhan Cavcav ve yönetim bana sahip çıkmadı

Deniz Naki (sag) Almanya`da muhabir Murat Pehlivan`a içini döktü.Futbolcu Deniz Naki, yaklaşık bir buçuk yıl önce Almanya’nın SC Paderborn Takımı`ndan Türkiye`de Gençlerbirliği’ne transfer olmuştu. Gençlerbirliği’ndeyken sosyal medyada paylaştığı sözler yüzünden saldırıya uğrayan, bu nedenle Gençlerbirliği’nden ayrılan Deniz Naki içini döktü.

 Naki “Gençlerbirliği’nde yaklaşık 16 ay geçirdim. İlk zamanlarda her şey yolundaydı. 02.11.2014 tarihinde Bahçelievler bölgesinde ziyaret ettiğim arkadaşımın evinden yemek için bir şeyler almak üzere çıktım. Daha önce benim sosyal medya üzerinden paylaştığım “Ben Kürt ve Aleviyim” sözlerine atıfta bulunan, beni takip ederek arkamdan gelen üç kişi “Kürt Alevi Naki sen misin lan Naki?” diye bağırarak bana yaklaştı. Etrafımı sardılar, bu esnada sürekli küfürler ettiler. Aleviliğimle, Kürt olmamla ilgili küfürler ettiler. Kobani ile ilgili bağırıp çağırdılar. Kolumda neden Tunceli değil de Dersim yazdığını sordular. Ben onları sakinleştirmeye çalışırken aniden solumda duran adam yüzüme bir yumruk attı. Ben şok oldum. Kendimi korumak için bir karşılık verip oradan uzaklaştım. Silahlı ve bıçaklı olmalarından çekindim. Peşimden küfür etmeye devam ettiler, `IŞİD sizi bilmem ne yapsın` diyerek bağırdılar. Çok ağır küfürler kullandılar. Bunun sadece bir uyarı olduğunu söylediler. Arkasının da geleceğini söylediler” dedi.

Naki: Kendimi değil, arkadaşlarımı düşündüm

“Oradan uzaklaşır uzaklaşmaz arkadaşımın evine geri döndüm. Kulüple irtibata geçtim ve başıma gelen olayı hemen bildirdim. Ertesi günün sabahı ise kulübe giderek durumu aktardım. Çözüm aramak içi yönetim ile görüştüm. Kulübün duyarsızlığı ve önceki yaşanmış olaya dair (sosyal medyada ki gelen tepkilere) destek olmamaları nedeniyle karşılıklı olarak sözleşmeyi feshettik. Alacaklarımı bıraktım, ayrıldım. Çünkü bu ortamda daha fazla kalamazdım. Korkum kendim için değildi. Ankara `da kendi başıma dışarıya çıkamıyordum. Takım arkadaşlarım için de endişeliydim. Onların da başına bir şey geleceğinden korkuyordum. Burada olmamın artık hiç bir anlamı kalmamıştı. Bütün endişemin beni yalnız bırakmayan takım arkadaşlarım ve dostlarımın, benim yüzümden bu tip saldırılara maruz kalmasıdır. Yaşananlardan dolayı ailemin de çok endişeli olduğunu, onları daha fazla üzmemek için yanlarına,  Türkiye `den ayrılıp Almanya`ya geldim” sözleriyle kulüpten ayrılışını anlattı.

Başkan Cavcav şimdide insanların sakalına takmış

“Buradan tekrar belirtmek isterim ki; ben Dersim`liyim (Tunceli) ve Aleviyim. Bununla gurur duyuyorum. Tıpkı Türkün, Almanın başka etnik kökenlerin kimlikleri ile gurur duydukları ve duymaları gerektiği gibi. Bunun yanında da insanların etnik kimliklerini ötelemeden, Türk, Kürt, Alevi veya başka bir kökeni ötekileştirmeden herkese saygı göstererek yaşamayı öğrenmeliyiz” diyen Deniz Naki Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav`ın simdi de ( belki de benim olayımdan etkilenerek) futbolcuların sakal bırakmalarını yasakladığına dikkat çekerek, bıraksın herkes hür iradesi ile yaşasın ve giyinsin, o sadece futbolcunun futboluna baksın ve öyle değerlendirsin” dedi.

Devre arası gelen teklifleri değerlendireceğim

Bireysel olarak antrenmanlarını sürdürdüğünü, gelen birçok teklifin olduğunu ifade eden Deniz Naki, İspanya, Rusya, Hollanda 1.ligleri ve Almanya’nın 2.liglenden tekliflerin olduğunu, bunlar arasında kendisine uyan en mantıklı teklifi değerlendirip, futbol oynamaya devam edeceğini söyledi.

Murat Pehlivan/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu