Haberler

CDU Essen: “BİZ” duygusu

CDU Essen "Migranten in der Union- MIU" CDU Essen “Migranten in der Union- MIU”  (Birlikteki Göçmenler) çalışma grubu özel bir  İftar programı düzenledi.

DİTİB  Altenessen`deki dernek lokalinde düzenlenen iftara, Essen`de faaliyet gösteren göçmen örgütlerinden, çeşitli dini cemaatlerden temsilciler katıldı.  

Daha güçlü “BİZ”

Migranten in der Union`un Başkanı Sadık Çiçin açış konuşmasında “Bizim zenginliğimiz çeşitliliğimizdir. Biz göçmen kökenli Essen`liler, özellikle Müslüman olanlar için böyle buluşmalara davet edilmemizi çok önemli buluyorum. Çünkü bu karşısındakine gösterilen saygıyı ve verilen önemi gösterir. Bu gösteriyor ki, Müslümanlar da Essen`deki yaşamın önemli bir parçasıdır” dedi.

 Cicin: "Bu toplantılar daha güçlü BİZ hissi oluşur
Bu tür bir araya gelmelerin daha güçlü ve renkli bir toplum oluşturacağını ifade den Cicin “Bu toplantılar daha güçlü BİZ hissi oluşur. Bugün düzenlediğimiz İftar, sadece beraberce yemek yeme amaçlı olmayıp, daha ziyade çeşitli kültür ve dini cemaatler arasındaki diyaloğu teşvik etme amacını taşımaktadır” dedi.

Uyumun ön şartı: Temas

Kısa bir süre önce CDU ESSEN il Başkanlığı`na seçilen Federal Almanya Meclis Üyesi Mathias Hauer de ” İftara aileler, arkadaşlar, meslektaşlar ve komşular davet edilir. Ayrı dinlere inanan kişiler de birbirlerine yakınlaşır, bağlantı kurar ve birbirleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olurlar. Essen`in topluma uyum sağlayan ve katkıda bulunan, komşuları ile beraberce yaşayan ve çalışan Müslüman topluma ihtiyacı var. Essen`de aktif olan Müslüman vatandaşlara ihtiyacımız var” sözleriyle birlikte yaşamın ve katılımın önemini vurguladı.

CDU Essen MiU`dan ilk iftarCDU Essen Belediye Başkan Adayı Thomas Kufen (2.sol)CDU`nun Essen Belediye Başkan Adayı Thomas Kufen da konuşmasında “Göçmen kökenli vatandaşların şehir toplumuna uyum sağlaması çok önemli. Uyum sağlamanın ön şartı buluşma ve temasa geçmektir. İftar, birbirimizle tanışmaya ve İslam Kültürü kakkında bilgimizi genişletmeye ve Müslüman toplumununda yaşam şartlarının ne olduğunu öğrenmeye iyi bir fırsattır. Birlik içinde yaşamayı destekleyen faaliyetli Müslümanlar şehrimizin çok önemli bir parçasıdır.” dedi.

Essen Göçmen Dernekleri Birliği Başkanı Muhammet Balaban da ramazan ayının ve oruç tutmanın faziletlerini kısaca anlattıktan sonra  okunan ezanla iftar açıldı.

Sadık Çiçin, “Essen CDU  MiU – Çeşitlilik ve Değerler Çalışma Grubu`nun ilk defa iftar için Müslüman toplumunu bir camiye davet etmesinin yoğun ilgi gördüğünü belirterek, güzel bir etkinlik oldu dedi.

Ünsal Gür/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu